1 2 3 4 5 6 7 8

çil yavrusu gibi dağılmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. insanların topluca bulunduğu yerlerde aniden olan bir heyecan yada korku sonucu infialle kaçışmalar anlamında kullanılan deyimdir.çil,kekliğin diğer adıdır,tüylerindeki benekler nedeniyle böyle anılır,dişi keklik yavrularıyla ilgilenmez ve yavrular yumurtadan çıktıkları anda yuvanın çevresine dağılırlar,deyimin kaynağı bu durumdur.

   
 2. bir topluluğun yaşanılan bir olay karşısında aynı anda hızlıca dağılması durumudur.

  genellikle kavgalar sırasında gözlemlenendir. meraklı gözlerle toplananların kavganın ilerlemesi yada polisin gelmesiyle korkup bir anda dağılması bu cümleyi kurmaya sebebiyet verir.

   
 3. bir gösteri,yürüyüş,saldırı vb sebeplerle bir araya gelmiş topluluğun başka bir güç tarafından kaba kuvvet, jop ya da farklı araçlar kullanılarak dağıtılmak istendiğinde kalabalığın aniden dağılması durumu.

   
 4. herhangi silahlı bir eylem veya durumda yaşanılan panik hali ile sağa sola koşuşmak.

   
 5. bir polisin jopla saldırmasıdır.

  dağılın beyler dağılın anosuyla polisi iplemeyen vatandaşlar, polisin elinde jopla gördükleri an veya amirleri saldırın veya alın dediği an göstericilerin anında çil yavrusu gibi dağılmasıdır.

   
 6. bulunulan yere korkulan bir kişinin gelmesi sonucu ortada kimsenin kalmaması.

   
 7. dolar rezervimizin yüksek olduğunu göstermek için merkez bankasının 10 milyar dolar sattıktan sonra bir 10 milyar dolar daha sonra bir 10 milyar dolar daha satarak piyasaların şaşkına dönerek yapması beklenen eylem.-gülücük-

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.