1 2 3 4 5 6 7 8

cenazede cenaze sahiplerinden fazla ağlamak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. MUHTEMELEN KENDİ DERDİYLE DERTLENEN BİRİNİN,CENAZEYE DENK GELMİŞ DUYGU PATLAMASIDIR.YADA SÖYLENEMEYEN YAŞANMIŞLIKLAR DA OLASIDIR.

   
 2. cenazeye gidince ağlanır, düğüne gidince oynanır. atasözünü hatırlatan ve insanların aslında kendi haline, sevdiklerine ağladıklarını ve aynı acıyı çekmiş kişilerin yüreğini yakan ve gözlere musallat olan yaşlar.

   
 3. Cenazede aşırıya kaçacak şekilde ağlamanın tasvip edilmemesi ile birlikte kişinin çok sevdiği bir dostunu, ahbabını kaybettiği anlarda görülmesi muhtemel durumdur.

   
 4. Kendi kaybettiği yakınına empati duyarak ağlaması .

   
 5. köşelere çekilip dedikoduya dalan, uzun süredir görüşemeyen akraba - tanış manzaralarını daha çok gördüm konulu başlık.

  " el elin nesine gülerek gider yasına "

  Diye de bir atasözü bırakalım.

   
 6. bazen de ücret karısılı tutulan kişilerin sergilemiş oldugu rol olarak karsımıza cıkan durum.

   
 7. rol yapmaktır.

  ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar..

  belki de timsah gözyaşları döküyordur..

   
  (Bkz: timsah gözyaşı)(Bkz: ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar)
 8. Empati, anılar, birikimlerin deşarj olduğu durum.

   
 9. Hayatımda bir kere başıma geldi. 8-9 yıl önce görev yaptığım okulda pansiyonda kalan bir öğrencimiz, haziran ayının(tam da bugünlerde) başı gibi hafta sonu iznini alıp arkadaşları ile denize girmeye gitmiş, ancak yüzme bilmiyormuş. Yüzmeyi bilenin bile boğulduğu, akıntının çok olduğu denizde maalesef çocuğumuz boğuldu. Benim yaşadığım ev de bu olayın yaşandığı yere çok yakın. Bir müddet uykularıma girdi, çok etkilendim. Okulca cenazesine gittik komşu ilçeye, öğrenci ve öğretmenlerle birlikte. Annesinin o feyat figanını unutmak mümkün değil, yokluk içinde okutmaya çalıştığı, 17 yaşında gencecik oğlu gitmiş, artık yok, nasıl dövünüyor, nasıl ciğerleri parçalanıyor. Ben ki tv de ağlayan birini bile görsem ağlayan biriyimdir, o cenaze günü hayatımda ağlamadığım kadar çok ağladım, burnumun direkleri sızladı, gözlerim yandı, başım zonkladı. Ki ben sadece öğretmeniydim, annesini düşünemiyorum. Eminim o kadıncağız hala ağlıyordur ya da allahım sabrını vermiştir. O gün hayatımın en zor günüydü diyebilirim. Aklıma geldikçe hala arada gözlerim dolar. Zaten o yaz tayin isteyip ordan ayrıldım. Allaha çok şükür yakın çevremden kimsenin kaybını yaşamadım, yaşamayayım da. Allahım kimseye sevdiklerinin yokluğunu yaşatmasın.

   
 10. zira törene gelen her taziye katılımcısı, mevcut mevta için sanılsa bile gerçekte kaybettiği kendi yakınlarını anımsar ve onlar için ağlar.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.