1 2 3 4 5 6 7 8

buzulların erimesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bu risk bu senenin gündemlerinden biri.

  buzul erimeleri,

  seller ve aşırı yağışlar

  gündemde olacak deniyor.

  ağustos ayı için özellikle Uzak asya çizgisinde yer hareketleri uyarıları da yapılmış.

   
 2. kuraklığa çaredir belki iyi yönde düşünürsek.

  kutuplarda yeni yaşam alanları meydana çıkar, oralara taşınırız bir kavimler göçü gibi.

  eski buzdolabımız; yani annemin, babamın çeyizinden kalma olan buzdolabı iki ay sürekli çalışınca buzluğu komple buz bağlar, buzlar dışarı taşardı ve eritmek için fişini çekerdik ne günlerdi...

  ayrıca ortaokul fen dersinde q=m.c.deltat, q=m.le formülleri vardı bunları küresel bazda düşündüm de işin içinden çıkılmaz.

   
 3. küresel ısınmanın getirdiği mahvedici sonuçlardan biridir. dünya genelinde zamanla afetlere ve felaketlere yol açacaktır. su seviyesinin yükselmesine bağlı olarak özellikle kuzey ülkelerinin kıyılarda olan şehirlerini su basacaktır ve birçok yerleşim yeri harap olacaktır. beraberinde toplu insan ve hayvan ölümleri, tarım arazilerinin ve yerleşim yerlerinin zarar görmesi kaçınılmazdır.

  buzullar eridikçe altında yer alan büyük dağ kitleleri de ortaya çıkmaktadır. binlerce yıl önce kendisiyle başedilemez sanılan kuzey kutbu buzulları şimdi sıcaklara karşı direnemeyip yavaş yavaş eriyerek dünya üzerindeki denizlerin ve okyanusların su seviyelerini yükseltmektedir. bunun önüne geçilmek veya gerçekleşmesini ertelemek için bizzat küresel ısınma ile mücadele edinilmesi gerekmektedir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.