1 2 3 4 5 6 7 8

bu renk sizi çok açtı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bir mağazada herhangi bir elbise, bluz, pantalon gibi giyim eşyalarından birini denediğimiz zaman, mağaza çalışanın size övgü dolu gözlerle bakıp söylediği sözdür. tezgahtar için önemli olan o malı satıp, prim almaktır aslında amacı ama biz kadınların güzel söz söylendiği zaman hemen yumuşadığımızı ve almayacağımız bir ürünü alma ihtimalimizin yüksek olduğunu bilen satıcıların mallarını pazarlama taktiğidir.

   
 2. bu renk size çok yakıştı şeklinde ifade edilmesi daha doğru olacak cümle. kişinin tenine ve saçlarına yakışan renk için halk arasında kullanılandır. mağazalarda satış yapmayı hedefleyen personelin, ayırmaksızın her renk için kullandığıdır.

   
 3. bir giysiyi beğenerek denemiş ve ayna karşısına geçmiş müşteriye satıcı tarafından söylenen söz. çoğu zaman gerçek değildir, sadece giysiyi satıp para kazanmak isteyen satıcının sinsice satış yapma yoludur. genellikle işe yarar, çünkü insanlar kendilerine güzel söz söylenilmesini severler.

  aynaya bakıp üzerinize giymiş olduğunuz giysiyi beğenmeseniz bile, elbisenin renginin size yakışmadığı bariz bir şekilde ortada olsa bile, satıcı bu sözü kullanabilir. kanmamak, dikkatli olmak lazım.

   
 4. yaptığı satıştan prim alacak satış elemanının en etkili silahı.müşterinin vücudunun güzelliği elbiseyi taşımasındaki zerafeti ve renklerin uyumu falan derken kaşla gız arasında satmasına vesile olan yalanlar bütünü.

   
 5. özellikle mağazalarda elbiseyi satmak amacıyla kullanılan, bayanların iseyalan olduğunu bilmesine rağmen kanmakta ısrar gösterdikleri satıcı beyanıdır.

   
 6. Genelde siyah renk dışında tercih edilen ve uyumlu bir kombine ile oluşturulan kıyafet,saç vs. seçiminden sonra, karşı tarafın dikkatinden kaçmayan durum cümlesidir.

   
 7. kuaförlerin yada tezgahtarların söylediği en büyük yalanlardan birisi. kuaförse zaten bir adım daha fazlası var. gerçekten açıp açmadığı, yakın biri tarafından teyit edilmeden inanılmaması gereken sözdür. beni açan sözdür. şuan açıldım mesela. ufkum genişledi. bana kolay kolay söyleyemezler bunu tercih ettiğim renkler koyu renklerdir. siyah, gri, kahve, lacivert.. bunlar da açıyor derlerse direk almadan kaçmak gerekir oradan. belli ki bir şeyler yanlış. oysa ki açmaması gerekiyordu.

   
 8. esnafın mal satabilmek için söylediği klasik yalan.

   
 9.  
  (Bkz: Esnaf her zaman haklıdır ilkesi)(Bkz: kandırılmak)(Bkz: esnaf yalanları)
 10. Satış temsilcisinin elindeki malı satabilmek için kimi zaman haklı kimi zaman da haksız şekilde müşteriye söylenen söz.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam