1 2 3 4 5 6 7 8

bir başkadır benim memleketim

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ayten alpman şarkısı

   
  (Bkz: Ayten Alpman)(Bkz: şu an çalan şarkı)
 2. Çileli, sıkıntılı, çekilecek gibi değil ama; havasına, suyuna taşına toprağına bin can feda bir tek dostuma dedirten bizim memleket.

   
 3. Bir şarkı söyle deseler ilk aklıma gelen şarkıdır.

   
 4. hain olmayan tüm insanlarına, bayrağına, ortak değerlerine kurban olurum dediğim ve canımı feda edecek kadar çok sevdiğim vatanımdır.

   
 5. ....müziğin evrensel bir dilinin olduğu herkesi bir araya getirdiği bilinen bir gerçekliktir. dolayısıyla müziği hangi ülkeden uyarlanmış olursa olsun ;sözlerini fikret şeneş'in yazdığı " memleketim" şarkısı; en milliyetçi,en güzel sözleri ihtiva eden, türk insanının yüreğine işleyen,milli duyguları alevlendiren, halkı kanyaştırıcı bir aranjman bestedir.

  bestesi esasen yahudilerin 1930'lardan beri yiddiş dilinde söylediği, bir halk şarkısı bu.

  1960'lı yılarda israilli sanatçı ilanit tarafından poplaştırılan ve daha sonra o dönemin modası olduğu üzere ayten alpman'in ilanit'ten alarak,plağa okuduğu şarkısı "memleketim".

  aynı modaya uyan mireille mathieu' da, besteyi l'aveugle (kör adam) ismiyle aranje edip, fransızca seslendirmiştir.

  ***

  mecnun'a leyla'sına erişilmez sırrına

  sen dost ararsan koş mevlana'ya

  yeniden doğdum dersin derya olur gidersin

  bir başkadır benim memleketim...

   
 6. Yeni bir dizi başladı mucize doktor diye , güya özürlü gençleri öne çıkaracak idi fakat türk mantığı ile yazılmış senaryo, hoca denilen adam sürekli bağırıp çağırıyor , mucize doktor denilen çocuğu itip kakıyor nerde kaldı gençleri yüreklendirmek, zaten bizim millet böyledir, birşey öğretmez insana, bildiklerini de saklar, sürekli de bağırırark bildiklerini öğretmene çalışır, biraz yabancı doktorlar dizisi izleyinde gerçeğe yaklaşan senaryolar yazın allah aşkına...

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.