1 2 3 4 5 6 7 8

Bilinçli tüketici

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İhtiyaçlarını karşılamak üzere yapmış olduğu alışveriş yerinin, doğabilecek sorunları karşısında yanında durabileceğini,haklarını savunabilecek donanım ve yeterliliğe sahip olunacağını araştıran ve inandırılmasana güvenen yapıda olanbilinçli tüketici.

   
 2. isteklerine değil ihtiyaçlarına öncelik veren kişilerdir.

   
 3. Ürün satın alırken gerçekten o ürüne ihtiyacı olup olmadığını düşünen, fiyatının bütçesine uygunluğunu dikkate alan, sözleşme metnini dikkatlice okuyan ve sorgulayan, aldığı/alacağı ürünün kusurlarına dikkat eden, satıcıların yanıltıcı ve aldatıcı sözlerine kanmayan, almayı düşündüğü üründe hangi özellikler bulunması gerektiğini bilen, reklamların cazibesine kapılmayan, tüketici olarak haklarını bilen ve gerektiğinde haklarını nasıl arayacağını bilen tüketicidir.

   
  (Bkz: tüketici hakları)
 4. İhtiyacı olanı alıp tüketen...

   
 5. nadir görülen, fazla karşılaşılmayan tüketicidir. reklamlar insanı bir şekilde istemediği şeyler almaya yöneltiyor. ihtiyacın olmadığı halde sırf meraktan bile alışveriş yapılabiliyor.

   
 6. marketten bir şey aldığında son kullanma tarihini kontrol eden, içindekileri tek tek okuyan ve zararlı olduğunu bildiği maddeler varsa gerekli yerlere şikayet eden tüketicidir.

  işin aslı birçoğumuz değiliz.

   
 7. aynı zamanda üreticiyi yönlendiren, peşinden çekip sürükleyebilen tüketici kitlesidir.

  öyle bir baskı unsuru haline gelebilmelidir ki yanlış giden yaygın alışkanlıkları, dengesizlik yaratan sistemleri ters yüz edebilmelidir.

  kollektif hareket edebiliyorsa ne güzel.

  birlikte hareket edilemiyorsa genel sistemden kopup tüm ihtiyaçlarını kendi döngüsü içinde karşılayabilen bir bireye dönüşebilir.

  Bkz: yeryüzündeki permakültür uygulamaları.

   
 8. borsadan hiç anlamam, parayı değerlendirecek aktivitelere hiç zamanımı ve düşüncelerimi harcayamam. fakat satın alacağım ürünlerin aciliyeti yoksa pusumu kurar ve beklerim. çevrimiçi alışveriş sitelerin en fazla ikisini takibe başlarım. fiyatlar zamana göre ve tıklanmalara göre değişiyor yada ben bir şeylerden şüpheleniyorum. satıcı uyanık olur da alıcı olamaz mı? ve satıcıyı hiç beklemediği bir anda yakalayarak ürünü sepetime atıp ışık hızıyla ödemeyi gerçekleştiriyorum. bazen ürünün gönderimi yapılmıyor çünkü tahminleri dışında bir gelişme yaşayıp şok geçiriyorlar. burada başka senaryoların dönebileceğini de düşünmüyor değilim.

  sonuç olarak bilinçli tüketicilikte zirvelerdeyim. bu durum kaç yaşıma kadar sürer bilinmez.

  reklamlar, skt, tett... bunlar integralin yanında çarpım tablosu gibi geliyor artık. arka planda dönen dolaplara odaklanmak gerekir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam