1 2 3 4 5 6 7 8

beşiktaşlılardaki fenerbahçe takıntısı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. her zaman 3.büyük olarak bilinen ve ebedi 3. büyük olarak kalacak beşiktaşın kendine bir ezeli rekabet yaratma çabası içinde olması ile sürekli fenerbahceye saldırması sonucu ortaya çıkan durumdur.

  şu şampiyonluk sevinçlerinde bile neden her zaman 3. kalacaklarını her şekliyle göstermişlerdir. şampiyon olmadan kupayı istemeler, son hafta maçını istanbulda oynamak istemeler falan.

  ne yaparsanız yapın asla bir fenerbahce ya da galatasaray olamayacaksınız. 40 fırın ekmek yemeniz gerek.

  2.takımınız her zaman galatsaray 3.takımınız her zaman trabzonspor bunlar dışında fenerbahcenin rakibi kimse o sene tuttuğunuz takım odur.

  genel olarak yaygın söz gibi altı beşiktaş üstü beşiktaş.

  gelecek yıl tarafsız hakemlerin yöneteceği avrupa arenasında görmek isteriz sizleri.

   
  (Bkz: beşiktaşlı abartması)(Bkz: katamaran ödülü kazanan nagihan sevinci)
 2. asla olmayan, fenerbahçelilerin kendilerini çok mühim sanmalarından ötürü hissetikleridir. mesela bir beşiktaşlı olarak ben sarının hem kırmızısını hem de aynısının laciverdini birbirinden ayırmam. benim için her ikisi de birdir. çok büyük kesim beşiktaş taraftarının da bundan farklı düşündüğünü sanmıyorum, en azından benim tanıdıklarım öyle. as takımları hakkında bu şekilde düşündüğüm için alt yapıları statüsündeki bursaspor ve trabzonspor hakkında da düşüncelerim benzerdir.

  beşiktaş ister 3. büyük olsun ister 5. ister bilmem kaçıncı, isterse büyük de olmasın. zaten sözlükte yazdığım zaman iki büyük diye kırmızı-sarı-lacivert renklere sahip takımlardan bahsederim. beşiktaş taraftarı olmak için gerekli olan dinamiklerin pek çoğu puan tablosundaki sıralamaya bağlı olmadığı için beni o kadar da enterese etmez. tabii ki tuttuğum takımın başarılı olmasını, üst sıralarda ve hatta en üst sırada olmasını isterim ancak olmazsa da bunu takımı tutup tutmama konusuna getirmem, şu ana kadar da getirmedim.

  yine de beşiktaş'I 3. büyük seçme konusunda ortak fikre sahip olan sarı kardeşlere eğer iddialarında samimiyseler şunu da sormak lazım: hanginiz 1. hanginiz 2. büyük? onu da belirtin ki biz de sizin hakkınızda konuşurken 1. sarı büyük .... 2. sarı büyük... diye bahsedelim. var mı böyle de bir tespitiniz? olmaz çünkü siz de biliyorsunuz ki böyle bir ayrıma gerek bile yok. her durumda birbirinizin çıkarını düşünmekten başka bir derdiniz olmaz, direkt beşiktaş'a sararsınız o kadar.

  beşiktaş'In fenerbahçe ya da galatasaray olmak gibi bir beklentisi zaten yok, çok şükür yok. tek derdi beşiktaş'In avrupa'da başarısız olmasını isteyen ve ümit eden bir takım taraftarından ne beklenebilir ki?

  aktif bir sözlük(ler) okuru olarak şunu da fark ettim. başlıklara adreslere gidip bakabilirsiniz ki beşiktaş konusu altında yapılan yorumların sayısı galatasaray ve fenerbahçe adına yapılan yorumlardan fersah fersah öndedir. bu tek başına bir mana ifade etmez ancak beşiktaş başlığında yapılan yorumların neredeyse yarısının sarılara ait olduğu da göstermektedir ki sarı kardeşlerin tek derdi beşiktaştır. madem küçük diye burun kıvırıyorsunuz o halde neden bu kadar ağzınıza alıyorsunuz ki?

   
 3. armasında kırmızı mavi sarı yeşil siyah beyaz barındıran maydanoz resminin ortada durduğu yuvarlak olmasından mütevellit taraftarlarının kendine acıması

   
 4. Bir beşiktaşlı olarak katılmadığım başlık.

   
 5. 2. buyuk ya da 3. buyuk tanimlamasi neye gore yapiliyor ki? alinan kupalarin sayisi mi baz aliniyor, yoksa taraftarlarin niceligi mi? belki de takim isimlerindeki harf sayisi baz aliniyordur bilemedim simdi. asit/baz tepkimeleri bu konunun disinda, evet.

  bir takimin buyuk yada kucuk diye lansedilmesi, ilelebet "x. pozisyonda kalacak" denilmesi akla ve bunun yaninda mantiga aykiridir. bu bakis acisindan hareket etmis olsa idik futbolun hic bir zevki olmazdi. la liga, iki -kimi zaman uc- takimin hegamonyasi altinda iken ben bu ligden zevk almam.

  gecen seneki cezayir ligi puan durumuna bakilmasi ise yarayabilir. birinci ve yedinci siradaki takimlarin sampiyonluk iddiasinin olmasi kadar daha guzel ne olabilir ki? bitter cikolatayi haric tutuyorum efendim.

  besiktasli olan tanidiklarim oldukca cok, evet, vakt-i zamaninda inonu'de yuzlerce maci izledim. tanidiklarim arasinda fenerbahce'den ekstra irrite olan tek bir insan evladi bile yok.

  benim ve diger besiktaslilarin, besiktas disindaki takimlari ayni kefeye koydugunu soyleyebilirim. sampiyon besiktas olsun, her daim. olamiyor mu? isterse cemisgezekspor olsun, bundan bize ne?

  ha, unutmadan;

  pazar gunu hepiniz soyleyeceksiniz... "sampiyonuz!"

  tanim: olmayan takintidir.

   
 6. spoiler

  beşiktaşlıların şiddetle karşı çıktığı ama benim çevremde gördüğüm ne kadar beşiktaşlı varsa "ya aman abi ne feneri, fener olacağına x takım olsun" minvalinde takıldığı durumdur.

  hatta herkes inkar etse de linkteki resimde de görüldüğü üzere kendi takımları ile maç yapılmasına rağmen Allah rızası için bu maçı alın diyebilmektedir.

  kabul edilmiyor gibi görülse de gerçekte var olan durumdur.

   
 7. fenerlilerin yenilgiyi bir türlü kabul edememesi, çamur at izi kalır mantığıyla hareket etmeleri sonucu, kendi kendilerine kafalarına taktıkları ve gerçekten hem de gerçekten böyle bir takıntıları var diye veryansın ettikleri konu.

  ligde sadece iki takımın yer alacağını ve bunların sonsuza kadar birinciliği ve ikinciliği alacaklarını savunan futbolseverler olması ilginçtir. bazı şeyler baki kalmaz ve düne kadar Beşiktaş kardeşliğinden söz eden insanların, iş birinciliği kaybetmek olunca, bir anda düşman olduklarını görünce bir Beşiktaşlı olarak " dost görünümlü postmuş" diyorum.

   
 8. bu akşam abilerinin fenerbahceyi yenerek kupa almasına neredeyse onlardan daha çok sevinerek alt sınıf olduklarını bir kez daha ispat ettikleri maç.

  yahu beşiktaşla galatasaray maç yapsa zerre umrumda olmaz benim. hatta maçı bile izlemem yesinler birbirini diye düşünürüm.

  adamlar galatasaraylılardan daha fazla seviniyor resmen.

   
 9. Bir fener takıntısıdır. Sportif başarısızlık bu tür yakıştırmalarla örtbas edilmeye çalışılmaktadır.

   
 10. yazarın çevresiyle sınırlı başlıktır

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.