1 2 3 4 5 6 7 8

BES

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Bireysel Emeklilik Sistemi'nin kısaltmasıdır. Devletin %25 katkısı ile üye sayısı 5 milyon 100 bin civarına ulaşmıştır. Fon yönetim gider kesintilerinin acilen düşürülmesi gerekmektedir.

   
 2. bireysel emeklilik sistemleri caiz midir? sorusunu sorduran cevabını alanın da genelde sistemden çıktığı bir sistemdir :)

   
 3. kesk'e bagli bir sendikadir.

   
 4. devletin rantiye'ye yüzde 25 katkısıyla gaza gelen, şahlanan sistemdir. bankalara al kullan denilen fakir fukara garip guraba parasıdır... bankaların milletten alıpta faizini dibine kadar kullandığı ama emekli adayına zındık koklatmadığı kazık sisteminin adıdır.. milletin sadece devlet katkısına teveccüh ettiği sistemdir...bankaların devlet katkısını ve emekli adayının parasını alıp, faize, tahvile ve bonoya yatırdıktan sonra yüzde doksandokuz karının kendine alıp, sadece yüzde 0,5'ni emekli adayına verdiği müşterisini salak yerine koyan bankaların kaz yolma sistemidir.

   
 5. bankaya bir iş için girdiğinizde bankanın ilgili sigorta acente firma yetkilisinin banko arkasından "bireysel emekliliğiniz var mıydı?" sorusunu her gidişte soran, yetmeyip bankoda görevli personelinde zaman zaman mesai arkadaşlarına destek için ısrarla "birikim yapabiliyor musunuz?" tuzak sorusu ile lafı getirdiği sistemin kısaltması.

   
 6. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in, çıkış öngöremediğimiz kadar kötü şeklinde açıkladığı sistem.

  bes'e otomatik katılımla 5.6 milyon kişi sisteme girmiş. %52 oranında ayrılışlar olmuş. Bakan'ın dizaynı yeniden gözden geçirmemiz lazım dediğine göre cayanların önüne yeniden bes seçeneği gelebilir.

   
 7. 2 ocakta girip 3 ocakta ciktigim sistem

   
 8. Bireysel emeklilik sistemi (bes), finansal danışmanlarının ; imzalattığım sözleşmelerden prim alabilmek,kotamı dönem tablosuna yazdırıp ay sonunda ekibim önünde "gong" sesiyle bu ayda ekipteyim! dedirten bitmez tükenmez endişeleri yanısıra "insanlara tatlı dille,gözlerinin içine baka baka tek ayak üstünde dokuz takla atarak bir nevi- hayal sattıran" sistem vakası. İlk başlatıldığı süreden bu yana uygulama ve işlevselliğinde farklılıklar ilaveler oldu mu bilinmez ancak bir zamanlar o sistemle böyle taklalar atılırdı beyler bayanlar...

   
 9. dokuz senedir besteyim gayet memnunum, ikinciyi/zorunluyu istemem. Zorla bişey yaptıramazsınız bana :)

   
 10. Kâfi, Yeter,Yetişir, anlamında fiildir.

  Nerde? osmanlıca lugatında.

  Kullanım örneği: Allah bes, gayri heves

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.