1 2 3 4 5 6 7 8

Bazı yazarların ne dediklerinin hakikatten anlaşılamaması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yazar namına hareket eden bazı kimseleri içine alan başlık.

  Benim burada üzerinde duracağım konu ise pek tabii ki sozluk.memurlar.net yazarlarını ilgilendirmektedir. Zira gerek açılan başlıklardan gerekse de entrylerden kastedilen anlamın tam olarak verilememesi sorununu yaşıyoruz sevgili sözlük ahalisi. Bunun büyük oranda az okumakla ilgili olduğunu da üzülerek ifade etmek zorundayım. Henüz "okur" sıfatını dahi haketmeyen bazı kimselerin "yazar" olarak karşımıza çıkmaları gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir husus.

  Twitter gibi karakter sınırlaması olmamasına rağmen yine de anlatmak istediğini anlatamayan kimseler hem sözlüğün kalitesini düşürmekle kalmıyor, okuyana da bir şey sunamiyorlar.

  Sözlükler, çoğumuzun da bildiği gibi belli bir birikim ve kültür seviyesine sahip kişilerce oluşturulur ki bilmeyen okuyup öğrensin. Bilen bildiğini en kısa ve öz şekilde anlatmalı ki okuyana zulüm olmasın, elde edeceği bilgiyi sağlıklı şekilde edinsin. Ancak bu sözlükte durum böyle işlemiyor. Daha önceleri ödül beklentisi ile, şimdilerde de anlamsız bir puan kaybetme korkusu ile bazı "yazar" lar kendi sınırlarını zorlayarak, anlamsız cümleler kurarak, imla hatalarıyla dolu devrik ve düşük ifadelerle dertlerini "anlatamayarak" yazmaya devam ediyorlar. Arkadaşlar farkında mısınız bilmem ama yaşını başını almış, yıllardır düşünen ve fiil olarak bile olsa "yazabilen" canlılarız. Bunca tecrübe ye rağmen yazdığımız koskoca bir cümlede ne oznenin yeri belli, ne nesne ne de yuklemin...bu facia değil mi sizce de? Merak ediyorum bir takım arkadaşlar kaydet tuşuna basmadan önce bir zahmet önizleme yapıp eserlerine (!) bir göz atıyorlar mı? Onu da gectim, kaydet tuşuna bastıktan sonra yazdıkları başlık ve entryleri okuyorlar mı? Siz bile kendi yazdığınızı okumuyorsaniz başkasının okumasını neden ve nasıl beklersiniz?

  Özetle sözlükte yazma imkanı olan arkadaşlar kendi yazdıklarına karşı biraz acımasız olsunlar. Begenmesinler cümlelerini, seçtikleri kelimeleri ki daha dikkatle ifade etmeyi bir zahmet öğrensinler...

   
 2. her ne kadar yazar payesini baya yüksek bir mertebe olarak görsem de yazdıklarının anlaşılmaması noktasında kendimi de ekletmek istediğim grubun okuyanlarca görülen hali.

   
 3. Puanlama sistemindeki zorunlu karakter kotasını aklından çıkarmayan yazar kişilerinin bıraktığı bir tuhaf izdir.

  Belki de yazarlığı kendine sevinç katacak bir uğraş olarak görüyordur ve bu nedenle kotayı aşıp daha fazla puan toplayınca kendine sözlükte hatrı sayılır bir statü sağlamayı umuyordur.

  Velev ki şu da genel geçer bir sözdür ki az yazan öz yazar, okunacak söz yazar...

   
 4. buram buram faşizanlık kokan başlık. " anlamayalım dostum, bazı yazarların da ne dediği anlaşılmasın. belki gün gelir onları anlayan çıkar ya da çıkmaz. yoksa anlaşılmayan defolsun gitsin mi? yok dostum, sakin olalım. ve anlaşılmaz kısımları güzelce atlayalım en iyisi."

   
 5. "Bazı yazarların okuduklarını anlamamaları" adıyla yeni bir başlık açılmasına neden olabilecek entryler bulunduran başlık.

   
 6. anlaşılsa bile boş şeyler yazdıklarından pek de önemli bir şey değildir

   
 7.  
  (Bkz: ne yazdıklarını bir türlü anlayamadıklarımız)
 8. Bazen anlayamıyorum gerçekten dediğim başlık.

   
  (Bkz: ne yazdıklarını bir türlü anlayamadıklarımız)
 9. karşı taraftan kaynaklıdır dediğim başlık.

  anlamayacak ne var yazdığında imla hatası ve konu hatası yoksa anlaman lazım. evrimi anlayan kişinin esasen buradaki yazarların da ne demek istediğini anlaması lazım gelir. demek ki okuduğunu anlamamakta sıkıntı olabilir. Uzun süreli anlatımlar çok sıkıcı olacağından mümkün olduğu kadar kısa süreli anlatımlar yapılması gereklidir. iyi günler dilerim.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.