1 2 3 4 5 6 7 8

batıl inanç

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. toplumca kabul edilmiş hiç bir geçerliliği olmayan ne zaman ve nasıl başladığı belli olmayan asılsız hurafelerdir. dama baykuş konunca evden birinin öleceği inancı, çamaşır ters katlanırsa ters gidecek bir şeyler olacağı inancı, önünden kara kedi geçince uğursuzluk yaşanılacağı, ayna kırınca yedi yıl uğursuzluk yaşanılacağı gibi inançlardır.

   
 2. belli bir inanç grubu tarafından diğerine yapılan "benim inancım doğru, seninki yanlış" ithamıdır.

   
 3. dua ederek muhafaza olma yolunu tercih etmeyip hurafelerle zaman kaybetmek.

   
 4. Jostein Gaarder'ın; bir kişi eğer bir dine inanıyorsa buna inanç denir. astrolojiye veya bilinen dinler dışında birşeye inanıyorsa buna da batıl inanç denir ,diyerek hakkında tespit yaptığı inanç çeşidi.

   
 5. kara kedi görünce uğursuzluk yaşanacağı, gece baykuş ötünce başına felaket geleceği vs. inancımızda yeri olmayan saçmalıklar.

   
 6. adı üstünde olan, aklen ve dinen bir geçerliliği bulunmayan inanış.

   
 7. inanmanın haram olduğu akla ve mantığa uymayan inançlar

   
 8. islamiyette yeri olmayan, sonradan bir şekilde hayatımıza giren, bazı inançlarında islamiyete mal edilmesi ile şirk'e bile girebilecek, uygulanmaması tavsiye edilen inançlar.

   
 9. merdiven altından geçme, terlik veya ayakkabın ters dönerse işin ters gider, gece sakız çiğnenmez, gece tırnak kesmek gibi deyimleri olan durumdur artık bunları dikkate alan olduğunu düşünmediğim çocukluğumuzda büyüklerimizin hep bize söylediği kulaktan dolma sözler.

   
 10. birileri tarafından uydurulmuş olan, hiçbir geçerliliği olmayan söz ve davranışlar.

   
  (Bkz: akşam vakti tırnak kesilmez denmesi)(Bkz: akşam vakti sakız çiğnenmemesi)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.