1 2 3 4 5 6 7 8

Ayva tüyü

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Bayanların büyük şikayet konusu olan, yüzün iki yanak,çene ve bıyık bölgesinde seyrek açık renkli, kısa ve ince yüzeyinde bulunan kıl tüyü. Bitkisel kür yöntemleri,epilasyon tekniği ile yok denecek azalmaların görüntüsü fark yaratabilir. Ergen genç içinde yeni tüylenme dönemlerinde bu benzetme sıkça dillendirilir.

   
 2. kadınların tahammül edemediği ve yok etmek için de çeşitli yöntemlere başvurduğu tüy şeklidir.

  şöylede bir durum var ki; bu tüyler yüz bölgesinde yüzü koruyan taraklar olduğu için, rüzgar, toz vs. gibi dış etkenlerin cilde zarar vermesini de engellediği söylenir.

  hadi buyur buradan yak durumu oldu değil mi?

  (tebessüm)

   
 3. Ayva(Cydonia oblonga), Rosaceae (Gülgiller) ailesinden Cydonia cinsine ait tek üyedir.

  Türkiye 2012 rakamlarıyla 135,406 ton, 2017 rakamlarıyla 174,038 ton ile üretimde dinyada ilk sıradadır. 2017 rakamlarıyla 112,783 ton ile Çin dünya üretiminde ikinci sırada yer almaktadır. 2017 yılında dünya toplam üretimi olan 692,262 tonun %41'inin Çin ve Türkiye üretmiştir.

  Olgunlaşmamış meyvesi yeşil renklidir ve beyaz-gri renkli sık ve ince tüylerle kaplıdır. Tüylerin çoğunluğu sonbaharın sonlarına doğru meyvenin olgunlaşmasıyla birlikte dökülür.

  Ayrıca Ayva tatlısı genellikle kışın tercih edilen, soğuk veya sıcak servis edilebilen Türk mutfağına özgü bir tatlıdır.

  Olsa da yesek.

   
 4. açık renkli, ince cılız tüylere verilen ad. genelde yüzde çıkar bu tüyler. ne kadar ayva tüyü dense de bir çok kişinin sevmediği, yok etmek için çabaladığı tüy de oluyor kendileri. ha ayvanın üzerinde de o tüyler pek sevimli durmuyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.