1 2 3 4 5 6 7 8

ayasofya'nın ibadete açılması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğanın canlı yayında bahsettiği ve istanbulun fethinin yıldönümü olan 29 mayısta gerçekleşeceğini açıkladığı durum.

  hayırlı olsun.

   
 2. 2 haziran olarak açıklanan ama bugün gerçekleşmeyen durum.

   
 3. Elbwt birgün... Buluşacağız.... Temennidir.

   
 4. Ortadoks kardeşlerimizi üzecek, katolikleri sevindirecek durumdur. Hristiyanlar tek millet değildir. Fatih bile Ayasofyada onlara ayin yapma özgürlüğü tanımıştır. Ortadoks hristiyanlar bizim tebamızdır.

   
 5.  
  (Bkz: ayasofya'yı camii olarak ziyarete açabiliriz)
 6.  
  (Bkz: yangına körükle gitmek)
 7. ulu mabet fethin sembolüdür. Arkadaşlar korkmayın.

  fatih sultan mehmed, fetihten sonra ilk cuma namazını burada kıldığı, yavuz sultan selim, peygamber hırkasını burada giydiği, hilafet ise burada osmanlı'ya geçtiği yerdir. İşte böyle anlamlı bir yerdir. ayrıca, müze yapılmasına sebep olan kararnamede ki imza ise Mustafa kemal Atatürk'ün değildir. çÜNKÜ KARARNAMELERresmi gazete de yayımlanır, kaldı ki "ayasofya kararı" resmi gazete'de yayımlanmadı. ayrıca bura imam ve müezzin kadrosu durmakta olup maaş almaya devam etmektedirler.

  bu nedenle bu olay çok anlamlkı ve farklı bir olaydır. Türkiye cumhuriyeti elindeki bir yapıyı cami haline getiremeyecek kadar aciz değildir. Çünkü burası müze değil camidir.

   
 8.  
  (Bkz: ekrem imamoğlu)
 9. Side, Aspendos, Hattuşa şehri gibi yerlerde bizim milli mirasımızdır. Ata mirası. Selçuklu?dan, Osmanlı?dan, arada belki beylikler döneminden gelen emanet miras. Sultanahmet, Selimiye, Anadolu?daki yivli minare, Selçuklu medreseleri Alaattin cami gibi yapılar onlar milli kültür mirasıdır. İkisi de bizim. Ayasofya ise hem milli mirastır hem milli kültürdür. Ayasofya?da böyle birleşik bir özellik vardır.

   
 10. geç gelen adalet

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam