1 2 3 4 5 6 7 8

ayasofya camisi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 1 Şubat 1935'de müze yapılan camidir. Müze yapılmasına sebep olan kararnamede ki imza M. Kemal'in değildir. Ermeni yazı uzmanı Vahram Çerçyan da kararnamedeki imzanın sahte olduğunu açıklar. Kaldı ki "Ayasofya Kararı" Resmi Gazete'de yayımlanmaz. Kararname ve Kanunlar Külliyatında da yer almaz. İmam ve müezzin kadrosu durmaktadır maaş almaya devam etmektedirler hala.

   
 2. seçimden sonra müze sıfatından çıkıp cami sıfatına dönüştürüleceğini düşündüğüm mabet.

   
 3. Tarihten günümüze pek çok kez statüsü değiştirilmiş yerdir. Türk halkının genel kanısı cami olması gerektiğidir.

   
 4. kanunsuz şekilde müze yapılan camidir.

  Atatürk'e mal edilen, müze yapılması ile ilgili bir kararnameden bahsediliyor. böyle bir kararname hiç yayımlanmamış. Resmi Gazete'de yok. 1924 Anayasası'na göre, Resmi Gazete'de çıkmadan önce Bakanlar Kurulu tarafından imzalanır; Cumhurbaşkanı'nın imzasından sonra Resmi Gazete'de yayımlanır. Ondan sonra yürürlüğe girebilir. Ancak, hiçbir zaman Atatürk tarafından imzalanmadı.

   
 5. seçimden sonra beklediğim ilk icraat

   
 6. Ayasofya hem milli mirastır hem milli kültürdür. olası danıştay kararı sonrası yani 2 temmuzda ibadete açılacak olan camidir.

   
 7. 86 yıldır ibadete kapalı olan cami.

  bu zamana kadar cami olarak kullanılmamış, müze olmuş ama tekrar tekrar gündeme getiriliyor. cami de namaz kılmak konusunda pek istekli bir toplum olduğumuzu düşünmüyorum. açılsa orası da yalnızlığa terk edilecek. camiler içerisinde olan cemaati ile güzel.

   
 8.  
  (Bkz: 24.07.2020 ayasofya camii'nde cuma namazı)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.