1 2 3 4 5 6 7 8

alamut

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. hasan sabbah'ın kendisine hayran bırakan zekasının tezahürü.. tarihin ilk terör örgütünün tohumları ve bir terör örgütüne yazılabilecek en sağlam temellendirme. Fedailerin Kalesi Alamut...

   
 2. nizamülmülk ve ömer hayyam ile ortak arkadaş hasan sabbahın hikayesini anlatan güzel bir roman. son dönemde politik mevzularda sık sık geçen haşhaşi deyiminden sonra adı daha sık duyulur oldu. okuyanlar için peşinden amin maalouf'un semerkand romanını tavsiye ederim. hasan sabbah ile başlayıp ömer hayyam ile devam eden tarihi bir yolculuğa sürüklenebilirsiniz.

   
 3. insanlara cenneti, güzel hurileri vaat ederek, korkusuz suikastçılar yetiştiren sahte din adamının sarayı.

   
 4. dünyanın en muhteşem, en zengin kütüphanesini hasan sabbah ın bir dağda kurmasını ve bu insanlığın en zengin mirasının Moğollar tarafından yakılmasını hatırlatan konudur..

   
 5. hasan sabbah'ın vinç sistemini kullandığı bir kale

   
 6. "İnsanların bildiği her şeyi öğrenmeye ve hiçbir şeyi atlamamaya karar verdim."

  Amacı doğrultusunda uzun vadeli planlar yaparak, müthiş zekası hatta şeytani bir zeka ve korkunç fikirleri ile Hassan Sabbah, inançları uğruna hiçbir sınır tanımayan, cennetin anahtarlarını elinde bulundurduğu iddiasıyla herkesi kendisine inandıran romanın başkahramanı. İsmaili inancı doğrultusunda, fedailerini cennet vaadiyle ölüme göndermesi, bu inanç uğruna kurallarını katıca, eşitlik çerçevesinde uygulayan ismaili önderi Hassan Sabbah ile fedaileri, hurileri, daileri ve rakipleri ile geçen olayların anlatıldığı kitap, Fedaîlerin Kalesi Alamut.

  İnsanın inançları, amaçları uğrunda neler yapabileceğini özetleyen bir roman.

  "Bir grubun bilinç seviyesi ne kadar düşükse, onu harekete geçiren fanatiklik de o kadar büyüktür." kitapta altını çizdiğim cümlelerden biri.

  Hasan Sabbah, cennetin anahtarını vaad ederek, fedaileri amacı doğrultusunda öyle bir yetiştirir ki, fedailer gerçekten de cennette olduklarına inanırlar.

   
  (Bkz: hasan sabbah)
 7. Yalanı ortaya çıkmasaydı bugün o da peygamberdi dedigimiz hasan sabbah in müthis zekasının ankatıldıgı roman

   
 8. Hasan Sabbah üstün zekası sayesinde dönemindeki ünlü devlet adamlarının ölümune sebep olmuştur fedaileriyiz sayesinde.

  Beni etkileyen Bir kesittir ki Yusuf Ayşe sine kavuşmak için kendini kalenin sularından ölüme bırakır.

  Allahim bu nasıl zekadir. Hasan Sabbahin zekasına hayran kalmamak mümkün değil. Deylem bahçelerini gezmek ve dünyanın ilk teröristi olan Hasan sabbahin dönemine tanıklık etmek isterdim.

  vladimir bartol un alamut adındaki kitabıdır.

   
 9. Prince of Persia the sands of time filminde bahsedilen kale

   
 10. Amin maalouf'un semerkant kitabında tamamen başka bir yaklaşımla ele alınan; hasan sabbah'ın meşhur kalesi.

  Şöyle ki ;bartol'un kitabinda iddia edilenin aksine maalouf der ki hasan sabbah alamutta fedailerine afyon (uyuşturucu) vermiyordu. Zira yaptıkları eylemlerin çogu uyanik ayık bir bilinç gerektiriyordu. Onlar tamamen inanmışlık ve saf imanla hareket ediyorlardı.

  Iki kitabı da okuyup kararınızı verin dediğim konu başlığıdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.