1 2 3 4 5 6 7 8

acı kahve

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. öğütülmüş kahve çekirdeğinin sıcak suda karıştırılarak pişirilmesi sonucu elde edilen şekersiz içecek.

   
 2. işyerlerinde ve kurumlarda çalışanların sabah vakti özellikler uykularının açılması için içtikleri ana içecek. banka gişelerinde, danışma gibi yerlerde çalışanların dikkatlerinin dağılmaması için bu içecek özellikle içirilir.

   
 3. kuruma girer girmez mutfağa koşarak kendime bir kupa aldığım sade kahveye bazılarınca verilen isim.

  oysa ki acı da değil.

   
 4. hatırının 40 yıl olduğu söylenen geleneksel içgi

   
 5. tadı acı olan kahvedir.arka arkaya demlenerek hazırlanan güneydoğu anadolu bölgesi'ne has acı,yoğun ve sert kahve çeşidi olan "mırra" buna örnektir.mırra kelimesi arapça acı anlamına gelen "mur"dan türemiştir.çok acı olması sebebiyle de küçük fincanlarla ikram edilir.

   
 6. ...çok sevdiğim fakat şimdilerde bendenize yasaklı olan yerli ve amilli içeceğim.

  küçükken annemin "kızım çocuklar içmez..", biraz büyüyünce de, " içme kızım, kararırsın..." diye şakayla karışık içmememi tembihlediği, zamanla müptelası olduğum geleneksel içgi ( tebessüm )

  fal kahvenin olmazsa olmazıdır. ve her türk kadını hayatında enaz bir kere de olsa mutlaka falına baktırmıştır... kahvesinde ve telvesine küçük parmağını basıp, heyecanla fal yorumcusuna bakmış dileklerinin onun dilinden de akmasını hasretle beklemiştir.

  - içiniz bir kabarmış bir kabarmış sormayın...diye başlar bazen..kuşların kanadı haber getirir,yunus balığı sevgiyi, deve yüküyle kısmet taşır...o küçücük fincanın içinden ve sabırla dinleyen, bakan bir çift gözün gerisindeki pır pır eden yüreklere bidolu yollar çıkarır;uzunlu-kısalı,dağlar-tepeler aşan.

  -"fala inanma, falsız da kalma" dediğim uzun entry'm.

   
 7. Hatrı 40 yıldır ama özellikle damatlara ikram edilen kahvenin hatırası ömürlüktür. O kadar da acı atılmaz dimi, bizlere de acıyın.

   
 8. 40 yıl hatırı olması için illa "acı olması şart mı" diye düşündüren sıcak içecek.

   
 9. Kırk yıl hatırı kalır dediklerinden; ama lütfen o kadar da acı olmasın da kötü anımsamıyayım dediğimden..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.