Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

6 yıl yarı zamanlı çalışma hakkı

paylaş araştır

1. dün yayınlanan yönetmelikle beraber hayata geçirilen yeni doğum yapmış kadınlara verilen hak.

Artık istisna olarak görülen sektörler dışında, özel sektörde çalışan ve doğum yapan kadınlar, çocuk ilkokula başlayana kadar yarı zamanlı çalışabilecek

2. 6 sene aralıklı 3-4 çocuk sahibi olma durumunda emekli oluncaya kadar yarı zamanlı çalışma hakkı elde edilecek gibi duran gelişme.

3. çalışan kadınların çocukları ile yeterli zamanı geçirmesi, ilk eğitim dönemlerinde yanında olması amacı güden yeni karar.

yalnız bir çok kişi bu yasadan yararlanmak istemeyecektir. çünkü yarım maaş alınacak ve özel sektörde evli kadını çalıştırmak istemeyecek ya da şartları arasına doğum izninden sonrasına sıcak bakmadığını dile getirecektir.

4. sosyal devlet olmanın gereği annelere gecikmeli olarak tanınmış ayrıcalık.

uygulama konusunda özellikle özel sektör çalışanları için sıkıntılar olacaktır. kamu sektöründe çalışanlar ise yarım maaş dolayısıyla pek gönüllü olmayacaklardır. gözlemlerime göre maddi ihtiyacı olmadığı halde iki yıl ücretsiz izin hakkını bile kullanmak istemeyenlerin sayısı hayli fazla. iyice kazanma hırsı etkisinde tüketim toplumu haline geldik.

bütün bunlara rağmen devletin sosyal hakları artırması güzel bir gelişmedir. buna ihtiyacı olan tek bir anne ve çocuğu olsa dahi değer.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.