Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

6 ay gündüz 6 ay gece olması

paylaş araştır

1. bulundukları yarımkürenin kutuplarına yakın olan ülkelerde gerçekleşen durumdur.

kuzey yarım küre için konuşacak olursak; iskandinav ülkeleri başta olmak üzere (isveç,norveç,finlandiya) rusyanın bir kısmı,kanadanın kuzeyi,alaska ve grönland bu duruma sahip olan yerlerdir.

yaşanılmadan nasıl bir duygu olduğu kestirilmesi zor gibi gözüken ve bir yerden sonra insanın psikolojisini de etkileyeceğini düşündüğüm durumdur.

2.  
    (Bkz: kutuplarda arkadaşta bir gece kalmak)
  3. 6 ay gündüz kısmına denk geldiğim, öyle okulda öğrettikleri gibi 6 ay gece 6 ay gündüz olmadığını görünce şaşırdığım olaydır..

Güneş yine her gün doğup batıyor tabi. Tamamen 6 ay gündüz diye bir şey yok. Akşamları 2-3 saatlik mavi geceler diye tabir edilen olaydan ibaret olan, en uzun gün diye bilinen 21 Haziran'da bile güneşin az da olsa battığı, ama hiç bir zaman tam kararmanın olmadığı (1 saat güneş kayboluyor 1 saat ay çıkar gibi oluyor sonraki 1 saatte yine ay yerini güneşe bırakıyor), uyumak için pencerelerdeki siyah perdeleri çekip karanlık bir ortam oluşturulmaya çalışıldığı değişik bir doğa kanunu..

Mesailer yine bildiğimiz dünya düzeninde ve saat aralıklarında devam ediyor.

6 ay gecesi nasıldır bilmiyorum, hiç düşünmek istemiyorum.

4. asla istemediğim iyi ki türkiye'de yaşıyorum dememi sağlayan durumdur. altı ay karanlıkta yaşamak ve tamamen karanlığa alıştığın anda altı ay aydınlıkta kalmak ve benim için en kötüsü gündüz vakti uyumaya çalışmaktır.

bu şekilde hayata devam etmek nasıl bir duygudur merak edilir.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.