Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

26.12.2019 asgari ücretin belinlenmesi

paylaş araştır

1. saat 14,00 te başlayan toplantı sonucu açıklanacak olan rakamdır.

2. çoğu insanımızın askeri ücret dediği, gariban ücreti.

gariban dediysek hiç de azınmayacak kadar marifeti varmış,öğrendik sonradan. vatandaşın; beslenme, barınma, sağlık, giyim, ısınma, ulaşım gibi gereksinimleri karşılayabilmesi amacıyla çalışması,emeği karşılığı olarak devletin temsilcilerinin belirlediği,takdir edilen en düşük ücret.bir ay boyunca bu ücretle çoğu emekçi,beslenecek,barınacak; sağlığını,giyimini,ısınma ve ulaşımını karşılayacak.işte marifet tam da burada dediğim başlık .

3. 2324,70 tl olarak belirlenen ücrettir. yaklaşık yüzde 15 lik bir zamma karşılık gelmektedir.

4. belirlemenin iyi yapılamadığının göstergesi bir sonuç

5. cumhurbaşkanının jest yapacağım açıklaması ile bir çok çalışanın ümitlendiği ama her zaman ki gibi hayal kırıklığına uğramasına sebep olan hüsranın sonucu.

2324,70 lira olmuş yeni asgari ücret.

benim yaşadığım ilde 800-2000 arasında kiralar değişiyor. Şimdi en düşük kirayı ele alayım, geriye 1524,70 lira kaldı. Soğuk bir şehir olduğunu düşününce 450 doğalgaz diyelim, geriye 1074,70 lira kaldı. su faturası 150, elektrik faturası 200 diyelim. 724,70 lira kaldı elimizde. Şimdi bu para ile yaşamak için (!);

hastalanmayacaksın

okula gitmeyeceksin

çocuk olmayacak

evlenmeyeceksin ya da eşin kesin çalışacak

köyden kesinlikle gelirin olacak (tarlası olmayana kız verilmesin)

anne baba zengin olacak

araban olmayacak (yoksa aç kalırsın)

vs...

bu kalan para ile sadece karnını doyuracaksın. Sakın yanlışlıkla servisi falan kaçırayım deme, hatta servisi olmayan, yemek vermeyen işe hiç ama hiç başlama.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.