1 2 3 4 5 6 7 8

bilimsel bilgi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bilimsel yöntemler kullanılarak elde edilen bilgidir.

   
  (Bkz: bilgi)(Bkz: bilimsel araştırma yöntemi)
 2. karl popper'in "yanlışlanabilirlik ilkesi"nin uygulanabiliyor olması gereken bilgidir.

  yanlışlanabilirlik ; bir hipotezin gözlem yoluyla,test edilerek yanlış olduğunu kanıtlanma olasılığının olmasıdır. klasik örnek olarak "bütün kuğular beyazdır" önermesi verilir. Siyah bir kuğu bulunana kadar bu önerme geçerliydi çünkü gözlemle test edilebiliyordu. Sonra-yanılmıyorsam- avustralya'da siyah kuğunun varlığı gözlemlendi ve önerme yanlışlandı.Fakat bu durum,önermenin bilimselliğine zarar vermedi,yanlış da olsa önerme bilimseldi çünkü gözlemle test edilebilirdi ve edildi.

   
 3. ortaya hipotez olarak atıldıktan sonra gerçekliği kanıtlanmış bilgidir.

   
 4. test edilemeyen bir önerme bilimsel değildir. hipotez, doğruluğu ya da yanlışlığı henüz ispatlanmamış olan önermedir.test edilmeden gerçekliği nasıl kanıtlanmış olabilir? zaten test edilemeyecek bir iddia hipotez bile kabul edilmez,bırakın gerçekliğinin kanıtlanmasını.

   
 5. #17td hipotezden sonra elbette çeşitli test ve deneylerle gerçekliği sorgulanan ve yeteri kadar sayıda yapılan testlerin hepsini sağladıktan sonra kesinleşmiş bilgidir.hipotez,önermeden farksız olan terimdir zira.

   
 6. hipotez ile önermeyi ayıran bir nüans bulunmaktadır. hipotez test edilmeye ihtiyaç duyan ,fiziksel dünyada gözlemlenmesi beklenen önermedir.

  önerme ise teorik ortamda da ileri sürülebilir,mantık kurallarına uygun olması yeterlidir,test edilmesi gerekmeyebilir.

  çeşitli test ve deneylerle yanlışlanamayan bir hipotez zaten artık hipotez olmaktan çıkar. büyük oranda kabul görmüşse teori,kesinlik kazanmışsa yasadır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.