Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

2021 memur toplu sözleşmesi

paylaş araştır

1. 1 ağustos 2021 ila 30 ağustos 2021 tarihleri arasında, devlet yetkilileri ve üyesi çok olan yetkili sendikaların bir araya gelerek memurların özlük hakları, maaş zamları, vs. konularında yapacakları görüşmedir.

alırız yine üçün birini..

2. Çok da gerekli olmayan bir toplu sözleşmedir.

Top genelde taca atılır.

Eserler, gürlerler. Sonuç fiyasko...

Enflasyon varken bu sözleşmeye gerek yok. Boşa zaman harcamasınlar. Hükümet yetkilileri "Her altı ayda bir enflasyon oranı kadar zam yapacağız." deseler daha gerçekçi olur. Sendikalar da "Yetkiliye, etkiliyiz." ya da "Biz yetkili sendika olsaydık şöyle yapardık, böyle olurdu." gibi söylemlerle reklâm yapamazlar.

Geçiniz efendim.

(Bkz: topu taca atmak)(Bkz: enflasyon)(Bkz: fiyasko)
  3. 2021-2022 yılları için toplu sözleşme taleplerimiz aşağıdadır:

Genel Taleplerimiz:

1- Asgari ücrete her yıl enflasyon üzerinde zam yapılırken memura hedeflenen enflasyon üzerinden zam yapılması, asgari ücret-memur maaşı arasındaki makası daraltmıştır. Memur maaşlarına seyyanen zam + yüzdelik zam yapılarak bu kaybın telafi edilmesi gerekmektedir.

2- Kamuda kadroya geçen taşeron işçilerin bile maaş + tediye + ikramiye + bayram harçlığı gibi yan ödemeleri vardır. Bu haliyle kadroya geçen işçilerin gelirleri memur maaşlarını bile geçmiştir. Memurların sadece elinde maaşı kalmış ve gelir kaybı çoğalmıştır.

3- Bekar bir asgari ücretlinin aldığı maaş ile bekar ve 9/1 kadro/dereceli bir memurun aldığı maaş önümüzdeki yıllarda eşitlenecektir. Hedeflenen enflasyondan değil enflasyon + yüzdelik zam yapılmadıkça memur maaşları asgari ücret olacaktır.

4- Toplu Sözleşme Kanunun değiştirilmesi. Toplu Sözleşme Görüşmelerinin Asgari Ücret Tespit Komisyonu

gibi her yıl yapılması. Memurlara grev hakkı verilmesi.

5- Eğitim durumuna göre özlük haklarda, maaşlarda ve ek göstergelerde iyileştirme yapılması.

6- Disiplin affı getirilmesi.

7- 3600 ek göstergenin ayrım yapılmadan lisans ve yüksek lisans mezunu memurlara verilmesi.

8- Memur olmadan önce, kamudaki SSK hizmetlerinin de derece/kademeye dâhil edilmesi.

9- 5510 ve 5434 Sayılı Kanuna tabi memurlar arasındaki farkların kaldırılması.

10- Aile yardımlarında ( eş ve çocuk yardımlarında ) artış yapılması.

11- Dini bayramlarda memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi.

12- % 20 lik ağır vergi dilimi yükünün % 15 e düşürülmesi.

13- Görevde yükselme sınavlarında mülakatın kaldırılması.

14- İşçilerde olduğu gibi, hafta sonlarının yıllık izinden düşülmemesi.

15- Tek taraflı kalan kılık kıyafet serbestliğinin erkek memurlar için de uygulanması.

16- Bayramlarda idari izin uygulamasının kaldırılması veya idari izinde çalıştırılanlara fazla mesai ücreti ödenmesi.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.