Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/16-turk-devleti/2.sayfa
Yazdırılma Tarihi : 25 Temmuz 2024 Perşembe 16:50

16 türk devleti

 

 1. Türkiye Cumhuriyetinin Mehmetçiğinin neden aralarında olmadığını düşündüğüm grup

  14.01.2015 15:24 poseydoon
 2. 1. büyük hun imparatorluğu

  2. batı hun imparatorluğu

  3. avrupa hun imparatorluğu

  4. akhun imparatorluğu

  5. göktürk imparatorluğu

  6. avar imparatorluğu

  7. hazar imparatorluğu

  8. uygur devleti

  9. karahanlılar

  10. gazneliler

  11. büyük selçuklu imparatorluğu

  12. harzemşahlar

  13. altınordu devleti

  14. büyük timur imparatorluğu

  15. babür imparatorluğu

  16. osmanlı imparatorluğu

  1930'lu yıllarda türk tarih tezi yaratma çaba ve çalışmaları bu sayıyı 20 olarak belirlemiş ve buna göre ders kitaplarında okutulmuştur. ancak 1969 yılında trt'nin bastırdığı bir takvim ile bu sayı 16 devlete düşürülmüş ve bugüne kadar süregelmiştir. bu 16 sayısına türk tarihinin kesintisiz ve ayrıca tek bir devletten oluştuğunu ispatlamak için nihal atsız bile karşı çıkmıştır ve demiştir ki; "son zamanlarda basında görülen haberlerle ve trt'nin bastırdığı bir takvimle türklerin şimdiye kadar 16 büyük devlet kurduğunu, bu yüzden türkiye cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız bulunduğu iddiaları öne sürüldü.

  her şeyimiz gibi tarihimiz de henüz kesin şeklini almış değildir. türk tarihi nerden başlayıp hangi gidişi takip eder, kimler türk'tür? bunlar henüz belli değildir. daha önce de belirttiğimiz gibi bazı büyük şahsiyetlerin türk olup olmadığı üzerinde bile tarihçilerimiz arasında birlik yoktur. durum bu merkezde iken, şimdiye kadar 16 büyük türk devletinin kurulduğu ve türkiye'nin bunların vârisi olduğu hakkındaki iddia, şüphesiz, çok su götürür bir iddiadır.

  şimdiye kadar 16 büyük türk devleti kurulduğu hakkındaki kararı kimin verdiği belli değildir...

  cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın 16 büyük türk devletini temsil ettiği hakkında şimdiye kadar benim hiçbir bilgim yoktu. bu gibi konularla ilgilenen birisi olarak ben bu sembolü bilmedikten sonra acaba bunları kimler biliyordu? yoksa bu da bir millî sırdı da ancak şidi mi açığa vurulması uygun görüldü?

  ...

  her şeyimiz gibi tarihimiz de henüz kesin şeklini almış değildir dedik. bu yüzden okullarda çocuklarımıza milli tarih terbiyesi verilememektedir. tarihlerde hâlâ sümerler'în veya hititler'in türk olduğu hakkındaki hezeyan tekrarlanmakta, buna inanmadan öğrenen çocukta millî tarih sevgisi diye bir şey kalmamaktadır.

  türk tarihi bir bütündür. "devlet" denilen nesneler ayrı hükümdarlar, hanedanlardır. böyle olunca 16 türk devleti masalı kendiliğinden yıkılır ve birbirinin devamı olan hanedanlarla türk tarihindeki birlik karşımızda parıldar.

  türk tarihinin devletler adı altında parçalara bölünmesinin millî piskoloji üzerindeki yıkıcı tesirini kimse düşünmüyor. mazideki millî devamlılığa inanmayan kimsenin bugünkü millî devamlılıktan da ümitsiz olacağı hesaba katılmıyor. halbuki biraz mantık ve anlayış sahibi olanlar türk tarihinin aralıksız bir bütün olduğunu kendiliğinden kavrayabilir...

  son haftalarda trt tarafından yayınlanan bir takvim aynı 16 devlet masalını tekrarlamak, üstelik 16 uydurma bayrak yakıştırmak bakımından dikkati çekmiştir. trt umumiyetle sol eğilimli bir müessese olarak tanındığı için onun böyle "turancı" bir takvim yayınlaması cidden şaşılacak bir davranıştır..."(ötüken 65. sayı)

  nihal atsız'ın "her şeyimiz gibi tarihimizde kesin değildir" sözü, "her şeyimiz gibi tarihimizde yalan"a çevrilse çok daha doğru olurmuş.

  not: ilker çayla'nın bir makalesinden yararlanılmıştır.

  14.01.2015 15:42 ziratinoglu
 3. içimizdeki ve dışımızdaki İrlandalıları rahatsız eden olay.

  14.01.2015 15:46 zizou34
 4. sayesinde osmanlı imparatorluğu gibi çok uluslu bir yapının türk olduğunu gördüğüm devletler topluluğudur.

  14.01.2015 15:55 oscar.cardozo
 5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın merdivene askerleri dizdirmesiyle tekrar gündeme gelen konu.

  NOT:başlığı açan arkadaş "hiç olmazsa" google'dan araştırıp açsaymış. Özerk devletleri, beylikleri ve bağımsız devletleri toplarsan 116'yı bile geçersin.

  14.01.2015 16:01 keynesgillerden
 6. cumhuriyet sarayında orta çağdan kalma askeri kıyafetleri giyinmiş muhafız bulundurmak ülkemizi yüceltmeyeceği gibi, uluslararası ilişkilerde alay konusu olabilecek vahim bir durum.

  tarihimizi anlatacak kişiler savaş kıyafeti giyinmiş askerler olmamalıydı.

  keşke ibn-i sina gibi bilim insanlarımızı ön plana çıkaran bir eylem yapılsaydı.

  14.01.2015 16:27 sungu049
 7. 2100 yıllık tarihte devlet kurma geleneğini gösterme adına vurgu yapılan ifade.

  14.01.2015 16:47 Emvac
 8. devlet olarak kabul edilebilecek yüze yakın türk idaresinden en önemlileridir.

  14.01.2015 20:21 ilteriş kagan