Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

15 yıl önceki kendime mektup

paylaş araştır

1. Sevgili ben

Çok heyecanlısın. Bu yaşlarda herkes heyecanlıdır. N'olur heyecanını yitirme. Ama yitireceksin. Hiç olmayı tahmin bile edemeyeceğin birine dönüşeceksin. Olgunlaşacaksın, fikirlerin değişecek, bambaşka biri olacaksın. Daha sakin, daha oturaklı bir o kadar da umutsuz...Hayatına çok farklı insanlar girecek. Kimi iyi kimi kötü. Sen iyilerin değerini bileceksin. Hakkını vereceksin kısacası...

Sonra bir kadınla tanışacaksın. Onu çok seveceksin. Sev tabi ki yeter ki üzülme. Ama üzüleceksin hem de çok üzüleceksin. Çünkü sen onu hayatının tam ortasına oturtacaksın; ama sen onun hayatına giremeyeceksin bile.. Her şey çok kötü olacak senin için. Hayatı yanlış yaşadığını yahut yaşayamadığını düşüneceksin. Hatta bırakıp gitmeyi bile...Ama çok kıymetli insanlar da olacak hayatında. Onları bırakıp gidemeyeceksin. Ama yaşamak zorunda olduğun için yaşayacaksın sadece. Keyif almadan...

Fakat en kötüsü...yakınlarından birini kaybedeceksin. Şu anda oturup konuştuğun, eğlendiğin, gülüştüğün birini...Kaybedeceksin ve bir daha asla göremeyeceksin. Bunların olacağını bilsen yaşamaktan vazgeçeceksin belki de.. Ama hepsini teker teker yaşayacaksın.. Kendine iyi bak

15 yıl sonraki sen..

2. sevgili 15 yıl önceki ben.

çok iyi yapmışsın.

Ohh be ne de güzel yapmışsın.

Bence az bile yapmışsın.

Sana helal olsun.

Gene olsa gene öyle yaparsın.

hiç pişman olma, dosdoğru git, menfaatin için eğilip bükülme.

bu davranışından da alkış ya da farklı bir menfaat bekleme.

o da bir çeşit ikiyüzlülük sayılır.

sürünürsen de sürün.

ölene kadar sürünecek halin yok.

öyle olsa bile zaman öyle de geçiyor böyle de.

en çok değer verdiğin şeyi hep en yukarıda tut...

3. canım kendim,

sen bu mektubu okurken ben çok uzaklarda olacağım.:)

şaşırdın değil mi? böyle bir şeyle karşılaşma olasılığın yok sanıyordun. ama oldu, tecrübelerimi biriktirdiğim on beş yılın ardından sana bu kalbin kadar temiz sayfayı ayırdım, buna vesile olan da çok değerli ve nadir insanların uğrak yeri bir sözlükteki raifefendii adlı kıymetli bir yazar arkadaş.

bak oğlum, aklını başına devşir. boşuna özel sektörde iş arama, seni işe almayacaklar. bunun yerine önce öss'ye gir ve hazırlık bölümü olan bir fakülteyi kazan. sonra hazırlık sınıfını geç ve hemen ösym'nin yabancı dil sınavına gir ve doksanı geç. sonra bu fakülteyi bırak.:) bunu önceki okuduğun mühendislik fakültesinin hazırlığında yapabilmiştin şimdi yine yap. sonra, haberin yok fakat kpss diye bir sınav var. bu sınavda başarılı olursan devletin bir kurumuna helalinden atanıyorsun ve alnının teriyle çalışıyorsun. matematiğin, türkçen süper, diğerlerine de azıcık çalışıp başarılı olursun. bence hemen atanırsın, çünkü alım çok ve başvuran kişi şimdiye göre daha az. belki memleketini değiştireceksin ama sorun yok, yaşarsın her yerde. ve en önemli konu, bak ne olursa olsun bir an önce evlen. burada çok samimiyim. treni bir kaçırırsan evde kalır, yalnızlığa demir atarsın haberin olsun, demedi deme. ama sen beni dinlemeyeceksin ''ah salak ah'', aslında sakalım da var ama neyse.

hayat öyle çabuk geçecek ki şaşırıp kalacaksın. benim de gözlüklerle başım dertte. (kayahan sevgimiz bitmeyecek ama kayahan'ı bizzat görmek nasip olmayacak, vefat etti çünkü.:()fırsatın olursa git bir göz ameliyatı ol da kurtul şu gözlüklerden. her gün tartılmaktan bıkmayacaksın biliyorum ama tartılmak kilo verdirmiyor, boğazını tut ve yürü biraz. tartı bazen doğru tartar, bazen yanlış.:) aslında cesaretini topla ve öss'ye girip tıp fakültesini kazan. yaşın genç, otuzunda intörnlükten bile geçip diplomanı alırsın.

aslında hemen on sene önceki kendine mektup yaz da meslek lisesine gitsin, elin usta zaten, genç yaşta bir fabrikaya girer, şu anda eyt hesapları yaparsın. ah be canım kendim, yıllar geçecek, yaşlanacaksın, tüm hayatın keşkelerle geçecek aslında. sen bana aldırma, ben ve sen hiç değişemeyiz altımızda neysek altmışımızda da oyuz. sözlerimi bitirmeden önce şunu eklemeliyim ki en az on beş sene garanti yaşayacaksın, buna yemin edebilirim, bu yüzden aklına gelen tüm çılgın davranışları yapmakta serbestsin. mesela hemen git bir uçağa bin, korkuyorsun ama ölmeyeceksin.

''ben''i çok seven ''ben'' ali. şimdi biraz duygulandım, gözlerim doldu.

(Bkz: insan 6'sında neyse 60'ında da odur)
  4. sevgili fırfır;

sana bu mektubu yazmak hiç aklımda yoktu ta ki bu başlık açılana kadar. madem açıldı kendine iki satır bişiler söylede kendine gelebilseydin keşke diyorum.

sen keşke o 15 yıl önce lise de başarılı bir öğrencilik yılları geçirken o ilk üniversite deneyimini yaşaman ve orada yapmış olduğun saçmasapan hatalarını yapmasaydın keşke diyorum..kamu yönetimini bitirip sen kaymakam olacak bir kızsın ne işin var başka şeylerle aklını karıştırcak başka şeylere neden bakıyorsun git okuluna ev yurt arasında mekik dokusana, başarılısın sen neden özentilik yapıp bir de herkese kanıyosun. boş laflara neden kanıyosun a saf kalpli, herkesi kendin gibi neden sanıyosun sanma, ilk üniversiteyi son senede bırakmak zorunda kalmazdın işte.. e sonra böyle çekersin.

e noldu sonra tam 24 yaşında tekrar üniversite sınavına hazırlanmak da neyin nesi kafan alıyor mu hiç ama yine de bilgi birikimin sağlam olduğu için az çok bir şeyler yapıp bi sağlık bölümünü tutturman ayrıca bi mutluluk.

a aptal kafam sen akıllanmadın mı onca hataya rağmen uslanmadın mı ders almadın mı hiç yok ?

insanın o deli dolu halleri kıpır kıpır gençlik yılları olunca gönül hiç durur mu akıllanmaz. o 2 yıllık bölümü üstün başarı ile bitirecekken sen normal orta seviyede bitirmeye böyle mahkumsun.

şükür bitti okul peki ya sonra; sen napıyosun fırfırlı sen nasıl o adama güvenipte bi evlilik yoluna baş koydun. nasıl böyle bir hataya yer verirsin hayatında.

bile bile nasıl gözünü kapattı bu adam aşk mı saflık mı nedir bu sende ki ?

bu adam hani sana aşıktı hani her şeyini feda ederdi senin için sana şiddet uygulayarak mı sana her gün hakaret ederek mi, al işte her şey sana müstahak.

kızın doğdu anne oldun o baba oldu değişti mi yok her şey ama her şey aynı değişir derler ama inanma sakın hiç bir şey hiç bir zaman değişmez.. bu adama sen asla ama asla güvenme koskoca 3 yılını heba etmesine izin verme. sen o adam olmasa hayatında eline maaşını kalan güçlü bir kadın olacaktın peki ya şimdi napıyosun. ? beklemedesin. sen her şeyi hak ediyosun.

sana sesleniyorum sen bunu oku ve sakın bu hataları yapma , herkesi kendin gibi sanıp boş vaatlere kanma sakın. kanmadığın müddetçe güllük gülistanlık olur hayatın..

ama lütfen hatalarından ders çıkarmayı unutma..

bunu yazarken tekrar ne kadar aptal olduğumu anladım, nasıl böyle kanmışım. iki tatlı söze nasıl da aldanmışım..

ben bi sigara yakayım bu aptallığıma .

5. ..

Vazgeçme..

Hayal kurmaktan, hayallerini gerçekleştirme umudundan vazgeçme..

..

Her "umut" olurum diyene de kanma, inanma!!

..

Altın çamura batsa da altındır, sakın unutma..

..

Sana kıymetli bir varlık emanet edilecek, onun için yaşamaktan vazgeçme.. Annelik, dünyan için sana verilmiş en büyük armağan olacak.. Yaşayınca anlayacaksın..

..

Rüyalarını hep hayra yor, bunu da unutma..

..

(Ben beni anladım; umarım on beş yıl önceki Zeytin de beni anlar..)

..

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.