1 2 3 4 5 6 7 8

Abbie.

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

71 entry 17 konu 49 puan
13.06.2019 10:14 son işlem tarihi takip etme takip et

Kıskançlık

Kıskanan için de kıskanılan için de çekilmez olan durum.

Kıskançlık bazen rekabeti de beraberinde getirir. Hemcinslerim arasında da maalesef çok yaygındır. Hikayelere meraklı olmamdan dolayı yunan mitolojisinden bir hikaye yazayım,

Kral Peleus ile deniz perisi Thedis'in (meşhur aşil'in anne ve babası) evlenem merasimine davet edilmeyen kavga tanrıcası Eris, üzerinde "en güzele" yazılı altından bir elmayı şölenin yapıldığı salonun ortasına bırakır. Kudret tanrıçası Hera, zekâ tanrıçası Pallas Athena ve aşk tanrıcasi Afrodit elmaya sahip olmakta ısrar ederler. Her üçü de tanrı Zeus'a giderek, onun hakemlik yapmasını isterler. Karısı ve iki kızı arasında seçim yapamayan tanrı Zeus, hakemliği bir ölümlünün yapması gerektiğini söyleyerek onları Ida dağ'ındaki çoban Paris'e gönderir. Paris tanrıçalardan hangisini en güzel bulursa elmayı ona verecektir. Her üç tanrıça da birbirinden güzeldir. Paris ne yapacağını şaşırır. Tanrıçalar karar vermesini kolaylaştırmak için Paris'e rüşvet teklif ederler. Hera kendisine kudret vadederek, Paris'i Avrupa ve Asya'nın en güçlü kralı yapmayı teklif eder. Athena kendisini dünyanın en zeki kralı yapmayı ve Yunanistan'la yapılacak bir savaşta kendisine zafer vadeder. Afrodit ise dünyanın en güzel kadınını Paris'e teklif eder. Paris, en güzel kadın benim olsun diye düşünüp altın elmayı Afrodit'e verir. Bu işe çok bozulan Athena ve Hera Truva'nın yıkımı için planlar yaparlar. Afrodit sözünü tutarak o sıra dünyanın en güzel kadını olan Sparta kralı Menelaos'un karısı Güzel Helen'i bir araya getirir. Paris, Helen'i Troya'ya kaçırınca Menelaos Truva'ya savaş açar.

23.05.2019 22:06
 1. kelimelik

  Yeni oynamaya başladığım oyun, tanıdığın biriyle oynuyorsan keyifli, yabancılarla oynamak eziyet olabilir çünkü hamle süresi çok uzun.

   
 2. Vampir ve köylü oyunu

  Bayram tatilinde yaklaşık 20 kişilik yaş skalası geniş bir grupla aynadığımız oyun.

  Acayip eğlendik, eğer ortamınız olursa oynamak istersiniz diye size de anlatmak istedim.

  Biz 20 kişinin içinde 4 kişiyi vampir seçtik. Bu oran sayı azaldıkça azalıyor.

  Bir kordinatör halka halinde sıralanmış kişilerin gözlerini kapatmasını istiyor. Vampirleri onlara dokunarak belirliyor. Daha sonra vampirlerin birbirini görebilmeleri için sadece vampirlerin gözlerini açmalarını söylüyor.

  Gözlerini açan vampirler takım arkadaşlarını tanıyor. Daha sonra kordinatör herkesin gözlerini açtırıyor ve birine söz hakkı veriyor.

  Soru şu; "sence kim vampir?" İşte burada tamamen insanın ikna kabiliyeti ve gözlem kabiliyeti devreye giriyor. Herkes fikrini söyleyince oylama yapılarak biri eleniyor. Elenen kişinin vampir mi yoksa köylümü olduğunu kordinatör söylüyor.Eğer köylüler sayıca üstün hale gelirse, kordinatör herkesin gözlerini kapatmasını isteyip vampirlerin ortak kararıyla bir köylü öldürülebiliyor, bu tamamen kordinatöre kalmış bir durum.

  İşin keyifli yanı, köylüsün ve bunu insanlara kanıtlamaya çalışırken iyice şüpheleri kendine çekiyorsun veya vampirsin strateji yaparak, kendini köylü göstermek için bir vampiri eleverebiliyorsun.

   
 3. Mutlu bayramlar

  Bayram günleri söylenen kısa dilek.

  Sözlük ahalisi mutlu bayramlar (gülümseme)

   
 4. yataktan düşmek

  Hiç başıma gelmeyen olay. Sürekli en kenara yaklaşınca uyanıyorum. (Gülücük)

   
 5. med-czr

  Hakaretle eleştiriyi birbirine karıştırmasa, o ince çizgiyi tutturabilse sözlüğün güzel renklerinden biri.

  Herkes aynı fikirde olsa burası da dünya da çok sıkıcı bir yer olur. Her türlü rengi severiz, en çarpıcı kırmızıyı da en sönük griyi de...

  Ama işte o ince çizgi çok önemli.