1 2 3 4 5 6 7 8

zamanda yolculuk

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Zaman makinesi ya da onun gibi bir şeyle entropi yasasının aksine hareket edebilme yeteneği. Bizim kıza sordum sence bu ileride mümkün olabilir mi diye . Olamaz dedi. Olsaydı biri mutlaka makinesiyle falan gelecekten çoktan gelmiş olurdu ve biz de o nedenle geleceğe ya da geçmişe gidebiliyor olurduk . Haa çaktırmadan gelen giden oluyordur , birşeylere müdahale eden oluyordur bunun için de herhangi bir cihaz kullanmaya dahi gerek duymuyordur orasını bilemem .

   
 2. bulunduğun zamandan ileriye veya geriye gitmektir

  böyle bir alet olsa nasıl olurdu acaba diye de düşünmüyor değil insan. ama olması iyi olmazdı bence, çünkü geleceği bilirsek bir heyecanı umudu kalmazdı insanın

  geçmişe gidebilmek olabilirdi belki

   
 3. olsa önce iyi olurdu derken sonra anlaşılır ki.

  zaman makinesi geçmişi ve geleceği bozmaktan başka bir şeye yaramayacak.

  çünkü hangisi iyi bilemessin.

  birini düzelteyim derken öbürünü bozarsın.

  Adof hitler' i 18 yaşında vefat ettirebilirsin ama yeni savaş çıkmayacağının garantisini verebilir misin?

   
 4. an itibariyle ihtiyaç duyduğum yolculuktur...bu ülkenin geleceğini merak ediyorum mümkünse bi bakıp çıkacağım...

   
 5. En çok kafayı yorduğum konulardan biri zaman.

  Zamanda yolculuğun mümkün olacağını düşünmüyorum çünkü zaman diye bir şey yok aslında.

  Olmayan var edilen bir kavram tartışılıyor.

  Her şey kafamın içinde ve sonsuza kadar var olacakmış gibi canlı ve taze.

  Bir zamansızlık denizinde her şey bir arada.

  Öncesi ve sonrası yok.

  Doğumum , çocukluğum, ileri yaşım hepsi bir arada dünden sonra yarından önce bir yerde.

  Silinir giderdi ama gitmiyor.

  her gece diyorum ki: Bu yok olmayan ve yenilmeyen varoluşa sebep olduğum korkunç şeyler eklenmediği için şükürler olsun.

  Bitmeyen bir azap, cehennemin ta kendisi olur bu.

  Zaman yok aslında, dönüp duran gezegenler var.

   
 6. şu an sahip olunan bilgi ve teknoloji seviyesiyle yapılması mümkün olmayan yolculuk.

  kişisel olarak geleceğe gidilebileceğine olasılık vermiyorum ama geçmişe gidilebilir. ha "bilimde bana göre, sana göre mi olur?" derseniz, evet olmaz ama zaten şu an için bilimkurgu düzeyinde bir kavram olduğu için sallamak serbesttir. bu konuyu -kendime göre- açıklığa kavuşturduğuma göre sallamaya devam edebilirim; geçmişe gidilse de gözlemcinin herhangi bir değişikliğe sebep olamayacağını düşünüyorum. yani gidip de adolf hitler'i gençken öldüremezsiniz veya dedenize, babanıza "git şuradan 10 dönüm arazi al da zengin olalım" diyemezsiniz, deseniz de duymaz yani. onlar kendi gerçekliğini yaşarken siz de bir film izler gibi veya 3 boyutlu şekilde filmin içinde gezer gibi gözlem yapabilirsiniz. zira aksi halde ufak bir değişiklik bile dünya üzerinde milyonlarca farklı senaryo yaşanmasına sebep olabilir ve bu da asıl gerçeği (yani sizin zamanda yolculuğa çıktığınız anı) değiştirir. bu durumda asıl dünyada yaşananlar ile sizin değişiklik yaptığınız dünyada yaşananlar farklı olacağından aynı evrende olamayacaktır, bir nevi paralel bir evrende yeni bir gerçeklik inşa etmiş olacaksınız ki bunun gerektireceği enerji sanırım tüm evrendekinden fazla olacaktır.

  geleceğe gidilmesi ise henüz oluşmamış, yaşanmamış olması sebebiyle bana imkansız geliyor. geçmişe gitmek gibi bir şey değil bu. örneğin dünyadan 500 ışık yılı uzağa gidip çok çok güçlü teleskoplarla dünyaya bakarsanız 1521 yılını izleyebilirsiniz, istanbul'a zoom yaparsanız kanuni sultan süleyman'ın tahttaki ilk yıllarını göreceksiniz. (tabi bu da inanılmaz büyük enerji gerektiren bir şey ve halihazırda insan yapımı bir nesnenin ulaşabildiği en uzak mesafe yaklaşık 18 "ışık saati". evet ışık saati, mevcut teknolojimizle ışık yılını bırakın, ışık günü kadar bile yol alabilmiş değiliz. 1977'de gönderilen voyager 1, ışığın 18 saatte kat ettiği mesafeyi gidebildi sadece.) yani geçmişe gitmek daha doğrusu geçmişi gözlemlemek zaten mümkün. mesela her gece gökyüzünde gördüğünüz yıldızlar da geçmişi gözlemlemek anlamına gelmiyor mu? 50 ışık yıl ötedeki yıldızın 50 yıl önceki görüntüsünü, 600 ışık yılı ötedeki yıldızın da 600 yıl önceki görüntüsünü gözlemliyoruz halihazırda.

  son olarak da kendi aforizmamı üfüreyim; ne geçmiş ne gelecek. en iyisi ise şu anı mutlu, huzurlu ve sağlıklı şekilde yaşayabilmektir. yoksa geçmişin sakinliğine ve doğallığına, geleceğin de teknolojik rahatlık avantajına bakıp bakıp üzülürsünüz, gerek yok :) "2021" de birileri için gelecekti, birileri için de geçmiş olacak, fazla takılmayın.

  not: gelecekte bilimin yukarıda yazdıklarımı çürütüp "olmaz" dediklerimi olduracağına neredeyse eminim ve bilimin bu muazzam gücüne hayranım.

   
 7. fiziksel olarak mümkün olup olmadığı tartışılsa da

  rüya boyutunda müdahale etme şansı bulunmadan, sadece tanık olarak geçmişe ya da geleceğe gitmek mümkün.

  sadece bize ait olan, bizim kurguladığımız, başkalarını hiç ilgilendirmeyen ya da başkalarının haberinin olmadığı bir sanal evrene bağlanıyor olmayıp gerçekliğin bir boyutu bize rüyalar yoluyla gösterilir.

  belki tarih, gün, saat verilmez ama olayların geliştiği kesit kişiye sezdirilir.

  aslında bu da bir çeşit "zamanda yolculuk" daha doğrusu gerçekliğe bağlanma yöntemi sayılır.

  tabi günlük rutinler değil de doğum, ölüm, ani gelişen kazalar, bir zafer, bir yenilgi, bir liderin ortaya çıkması, bir afet gibi köşe taşı sayılabilecek ya da kitlesel etkileri olan olaylar gösterilebilir.

   
 8. Kuantuma göre zihinsel bir yolculuk yapılabiliyormuş.

  Bedenen mümkün değil.

  Yani bir gün durmam derken hangi zaman var güzel olan da o zamana gidelim.

  Bana sorsalar bu zaman benim için daha avantajlı.

  Tek istediğim zaman sevdiklerimin hayatta olduğu zaman,o zamana gidebilsem tabiki durmam düşünmem giderim.

  Neler değişirdi onu da kestiremiyorum iyi veya kötü...

   
 9. oldukça kolaydır.

  şimdi kalkıp sagittarius a'nın olay ufkuna gidiyorsunuz, oraya bir sandalye atıp bir dakika oturuyorsunuz artık nasıl olacaksa ve dünyada şak diye 700 yıl geçiyor. imkansız ama hadi geri de dönmeyi başardınız. tanıdığınız herkesin torunları bile öleli yüzlerce yıl geçti. münih diye istanbul'a gelmiş ilyas salman gibi etrafınıza şaşkın şaşkın bakarsınız artık.

   
 10. yapılabilir mi sanmıyorum ne quantum ne metafizik ne başka bir şey ruhlar aleminde olur mu onu da bilemem onu da bilsek de aktaramayacaz..

  ama geriye gitmek istesem 5 haziran 2023e gitmek isterdim..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam