1 2 3 4 5 6 7 8

yazım yanlışı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. dil kurallarına uyulmadan yapılan, anlamayı zorlaştıran, harflerin veya noktalama işaretlerinin yanlış kullanılmasıdır.

   
 2. eskiden ortaokul yıllarında en kıl öğretmenlerden saydığım türkçe öğretmenimin yazı yazmaktan soğutan tutumuyla bir türlü doğrusunu öğrenemediğim, imla kılavuzu öyle mi diyor sözüyle hatırladığım konu.

   
 3. Türk Dil Kurumu'nun zaman zaman yaptığı değişiklikler ile yanlış olanın zamanla doğru ya da tam tersinin yaşanabildiği durumdur.da/de ve ki ekleri yanlış yazma konusunda en çok hata yapılan eklerdendir.

   
 4. entry ler girilirken veya sosyal hayatta yazışırken kimi zaman hızlı yazmaya çalışmaktan kimi zaman Türkçenin kurallarının bilmemekten kimi zaman da dikkatsizlikten kaynaklanan hatalardır..

   
 5. tabelalarda, ilanlarda, kitaplarda ve sosyal medyada sık sık karşılaştığım, özellikle -mı, -da, -ki gibi eklerle ilgili olarak ve de bir şey, her şey, hiçbir şey gibi kelimelerle ilgili olarak yapılan yanlışlardır.

  kitaplarda yapıldığı zaman gerçekten canımı sıkan olaydır, özellikle de sevdiğim bir yazarın kitabıysa. ünlü bir yayınevinin kitabında gördüğümde ise beni şaşırtan, demek ki 'herkes hata yapar' lafı doğruymuş diye düşünmeme neden olan durumdur.

   
 6. zaman zaman başlıkların silinmesine neden olan durumdur.

  bu yüzden sözlükte bir entry girerken ya da başlık açarken yazılacak kelimelere ve rakamlara özellikle dikkat edilmelidir.Yoksa başlığınız bir anda ortadan kaybolabilir.

  bunu engellemek için bir word sayfasını açık tutmak ve yazımı tereddütte kalınan kelimelerin doğru yazılışı önceden kontrol edilerek sözlüğe aktarılması böyle bir durumla karşılaşılmasını engelleyecektir.

   
 7. Telefonun klavyesini kullandığımdan dolayı (pc'yi açmaya üşendiğim için) yan yana olan harfleri, birbirinin yerine yazarak ve gözden geçirmeden yayınlamamdan dolayı çok fazla yaptığım yanlış. Kendime çok kızıyorum sonrasında ama hala düzeltemedim kendimi. Beni böyle kabul edin.

   
 8. Telefonla yazınca çok sık yaptığım yanlislardir.

  Düzeltiyor muyum tabikide hayır aman kim uğraşacak.

   
 9. son zamanlarda rastladıklarımı aktarayım:

  mide miğde

  sohbet sohpet

  anlayacak anlıycak

  maydanoz maydonoz

   
 10. bir tanıdığımın kolonyayı kolon yağı ile ifade ettiğini gördüğüm günden beri kendimi türkçeyi kullanırken salıverdim gitti.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam