1 2 3 4 5 6 7 8

Yanlış Hayat Doğru Yaşanmaz

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Adorno'nun Minima Moralia'daki bütün önermelerini tek bir cümleyle ortaya koyduğu etiğe davet eden tezidir.

   
 2. Seçeneklerin bireye ait olmadığı ve bazı şeylerin bireye dayatılması, seçme şansı sunulmaması ile başlayan yanlışlar silsilesi.

  Aile, din, dil, ırk... hiçbiri için seçme hakkı verilmez ve seçenekler dahi birey tarafından sunulmaz. Evet, minima moralia.

   
  (Bkz: Minima Moralia)
 3. Seceneklerini belirleyemedigimiz yasamın secimleri bize ait degildir.

  Ve bu yanlislar silsilesindeki hayatta gecirilen yasam ne derece dogru olabilir ki.

  Minima moralia.

   
 4. nefes aldığın ve yaşadığın hayata ev sahipliği yapan dünya kuralları şeytanın belirlediği dünyadır. ve sen bu dünyaya gözlerini açtığında ya şeytanın kurallarına göre oynayan birilerinin evladı olarak dünyaya gelirsin ya da bunların karşısında duran o kurallara uymayıp kendi kurallarını çizen bireylerin evladı olarak. ve bu dünyanın kuralı ise şudur ya şeytanın kurallarına göre oynar rahat bir yaşam sürerek dünyanın hareketine yön verirsin ya da kendi çizdiğin yolda bunlara karşı kendi doğrularını belirleyip savaşırsın kazanırsan kalırsın kaybedersen yok olursun. ve dünyaya gelirken hangi tarafta olacağın şansı sana verilmez. seçme hakkın yoktur. ancak daha sonra taraf değiştirebilirsin. o da başarabilirsen. yanlışlar üzerine kurulu, inanılmaz derecede hasta insanlar tarafından yönetilen bir dünyada ve ülkede ne kadar doğru yaşanabilir sorusu ise hep cevapsız ya da kısmen verilen cevaplarla kalacak ama asla kesin ve net doğru cevap ta ki kıyamete kadar bulunamayacaktır dediğimdir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.