1 2 3 4 5 6 7 8

vitiligo

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Derideki pigment (renk) hücrelerinin (melanositlerin) yıkımı ve kaybına bağlı gelişen bir renk bozukluğudur. Derinin rengi gider. Büyük beyaz lekeler olur.

   
 2. vücudun özellikle kıvrım bölgelerinde oluşan, bu aralar yazın da gelmesiyle gözkapaklarım üzerinde iyice belirginleşen, sanırım kaşlarımı da yavaştan dökmeye başlayan, michael jackson ın da rahatsızlığı deyip ufaktan hava da attıran, deride normal pigmentini kaybetmiş, beyaz alanlar ile karakterize bir hastalıktır. hastalıktır demek ne kadar doğrudur tartışılır çünkü ne ağrısı ne sızısı ne de başka bi derdi vardır yalnız vücuttaki büyük beyaz yuvarlak lekeler siz her ne kadar umursamıyorum deseniz de acaba görünür yerlerimde de oluşacak mı daha büyüyecek mi sorularıyla içten içe adamı yer. benim gibi güneşi çok sevenlere güneş kremiyle gölgede de yaşanabilirmiş dedirtir. bir de bebek planladığım şu günlerde acaba bebeğim büyümeye, vitiligocuklarım da büyür de çocuğum ilerde benden utanır mı diyecek kadar da sapıttıracak bir deri rahatsızlığı.

   
 3. genellikle sıkıntı ve strese bağlı vücutta oluşan beyaz lekelenmeler.

  tıp konusunda gelişmiş bir ülke olan iran'da, ilacının olduğu da söylenir.

   
 4. halk arasında ala hastalığı olarak bilinen cilt rahatsızlığı.

  derinin renginde değişiklik ve büyük beyaz lekeler oluşuyor. bu kişilerin güneşe çıkmaması gerekiyor. tabi ne kadar çıkılmaz orası da ayrı konu. güneşe çıkmayan insanlar bir süre sonra kemik erimesi ile yüzyüze kalacaktır.

   
  (Bkz: kemik erimesi)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.