1 2 3 4 5 6 7 8

vapur

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. insan ve vasıta taşımaya yarayan deniz\göl taşıtı. genellikle yakası bulunan deniz kenarında kurulu şehirlerde kullanılmaktadır.

  ülkemizde vapur denilince ilk akla gelen şehir istanbul olmasına rağmen izmir, kocaeli ve van gölü'nde de kullanılmaktadır.

   
 2. İlk kez ikibindört senesinde bindiğim deniz taşıtı ve en güzeli hereke'den karamürsel'e gelendir. denizi ilk gördüğüm zamanlar, sabahları gelip izlesem ömrüm uzar büyük ihtimal derdim. o denizdeki vapur bir süzülür, bir salınır bakakalırdım. Bu vasıtanın en güzel hali "gelmesi"ydi. gidişlerinde yakasım gelirdi denizi. o yolculukların bazı sabahlarında nazım vardı yanımda. elimi tutardı, gözlerime bakardı o ince tebessümüyle, bir vapur geçer varna önünden, nazım usulcacık okşar vapuru, yanar elleri derdi bana. sonra kocaman sarılıp o canım türkçesiyle başka başka mısralar okurdu bana, sonradan denizi gören bu serhadlıya. Evet "bir vapur geçer boğaz'a doğru, nazım usulcacık okşar vapuru, yanar elleri..."

   
 3. atlayıp gitmek vardı bir vapura, bir sabahında. şiir gibi bir taşıt bu. sadece taşımıyor da bence. başka bir gizemi var çözemediğim. eski günlerimi anımsatıyor, karşıya geçip gezip dolaşıp tekrar geldiğim.

   
 4. Bir İstanbul ritüelimdir. Şehrin panoraması en güzel vapurdan çizilir. Son yıllarda her ziyaretimde mutlaka yapıyorum.

  Yeni tasarım vapurları sevmedim. 90'ların vapurları daha güzeldi, daha samimi...

   
 5. ilk kez vapurla tanıştığımda halatlarını dev yılanlar zannedip korkmuştum. arkasından çıkan köpükleri ayran zannetmiştim. Sonrasında ise balkon tayfasına eklendim.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.