1 2 3 4 5 6 7 8

türkan şoray

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. türk sinemasının sultanı lakaplı oyuncu.

   
  (Bkz: Tatlı hayat)
 2. Bayat balık gibi bakan gözlere sahip akrist

   
 3. türkan şoray kirpiği diye bilinen bir örgü çeşidi.

   
 4. jübilesini ikinci bahar dizisiyle yapan türk sinemasının Sultan'ı. tatlı hayat ikinci Bahar'dan sonra olsa da sultan olarak jübilesi ikinci Bahar'da olmuştur.

  ertem Eğilmez'in oğlu ferdi Eğilmez'in anlattığına göre asansörde karşılaşmışlar ve ferdi eğilmez güzelliği karşısında dilini yutmuştur çocuk olmasına rağmen.

  o kadar güzel midir bence değil ama gerçekte görmek ayrı demek ki.

   
 5. bazı filmlerinde şarkı ve türkü söyler, tabiki kendi sesinden değil, belki ses sanatçısı değildir ama oyunculukta rolünün hakkını veren, birçok repliğiyle severlerinin hafızasına kazınan, eşsiz bir yetenektir.

   
 6. bir zamanlara güzelliğiyle damgasını vuran, gözleri ve kirpikleriyle ünlü sanatçı.şimdilerde bakıldığında o kadar da güzel değilmiş dedirtendir. toplumun değişip, gelişmesi zevkleri de değiştiriyor sanırım.

   
 7. türk sinemasının sultanı olarak tanıdığımız, siyah saçları, gözleri, kirpikleri ile ön plana çıkmayı başarmış, sinema filmlerinde söylediği şarkıları kendi söylediğini iddia eden ve son zamanlarda kitap çıkarmış sinema oyuncusu.

  kadınlar hayranlıklarını belirtmek için ördükleri örgü modeline bile türkan şoray kirpiği modeli demişlerdir.

   
 8. Dört yapraklı Yoncanın yaprağından biri olan güzel sanatçıdır.sinemada oyunculuğu konusunda başarılı bir sanatçısı olsa da yesilçamın o aşk dolu filmlerinde benim favorim hep Hülya Koçyiğit olmuştur.

   
 9. türkan sultan şeklinde anılan, yıllar sonra bile kıskanılacak güzelliğe sahip, türk sinemasının gerçek oyuncularından biri olan kadındır. diğer kadın oyuncular türkan sultanın yanında ancak kumda oynayabilirler.

  selvi boylum al yazmalım filmi tam anlamıyla efsanesidir.

   
 10. oyuncu,senarist ve yönetmen türk sinemasında "sultan" lakabını alan sinema sanatçısı

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.