Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8

tozun gizli hayatı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. tübitak yayınları- Popüler bilim kitapları serisinden bir kitap.

  yazarı hannah holmes

  türkçe'ye çeviren ebru kılıç

  kitap kapağından; Güneşin altında verandanın parmaklığına konulmuş bir meyve suyu bardağını gözünüzün önüne getirin. Size boş görünebilir, ama içinde en az 25.000 parça mikroskobik toz dolanmaktadır. Bu toz parçacıklarında Yerküre'deki her şeyden biraz vardır. Ansızın karşınıza Sahra kumlarından dökülmüş minik parçacıklar ve gözle görülemeyen devetüyü lifleri çıkabilir. Sonra rüzgar yön değiştirir ve orman mantarı sporları ve kurumuş menekşe parçaları çevrenizi sarar. Yakınlarda bir otobüs yolcu almak için durur ve minicik siyah kurum parçalarıyla karışık insan derisi döküntüleri bir anlığına ortalığı kaplar.

  Her nefes alışınızda binlerce zerre vücudunuza girer. Bazıları burnunuzun dehlizlerine yerleşir. Bazıları genzinize yapışır. Diğerleri derinlerde, akciğerlerinize sığınır. Siz kitapta 'sona' geldiğinizde, yeryüzündeki bu zerrelerden 150.000 kadarını soluyarak içinize çekmiş olabilirsiniz; tabii dünyanın en temiz köşelerinden birinde yaşıyorsanız. Daha kirli bir yerde yaşıyorsanız, muhtemelen bir milyondan fazlasını solumuşsunuzdur.

  Bazı tozlar gezegen ve üzerinde yaşayan canlılar için tehlike taşır. Bazıları insanlar, bitkiler ve hayvanlar için yararlıdır. Bazıları açıkça büyüleyicidir. Burada hepsi mikroskobun altına alınacak ve tozların gizli yaşamları gözler önüne serilecektir.

   
 2. Merak ettiğim ve ilk fırsatta okumayı düşündüğüm Tübitak Yayınlarından çıkan kitap . şimdi okumasam rahat edemem . Ayrıca ordan burdan nem kapan obsesifler okumasın denmiş. O gruba girmiyorum . bir keresinde marketten çıkmış kaldırımda yerde oturuyordum . Aha Zuhal Olcayla burun buruna geldim . Bana eliyle ( Ohh keyfe bak ) işareti yaptı. Diyecektim abla kusura bakma senin gibi arabam şoförüm yok senin dertlerinden anlayamam kalk buradan falan desen yeterli yani .

   
 3. Hala edinip de okumadığım kitap.

  Niye ?

  Çünkü çarşı pazara çıkamıyoruz.

  Başlığa niye geldim ?

  Bir öneride bulunmak için.

  Şu anda binlerce fizikçi beni izliyor biliyorum.

  Fiziğin alt dallarından biri olarak " toz fiziğinin " de bilim dalı olarak kabul edilmesini istirham

  ediyorum.

  İnsanları gereksiz yere çok yoran bu toz adı verilen namussuzların davranış şekillerini anlayabilirsek daha iyi olacak.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.