1 2 3 4 5 6 7 8

tetanoz

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Halk arasındaki adı kazıklı hummadır. Bakteri kaynaklıdır ölümcül bir hastalıktır. Çocukluk çağı aşıları tam yapılan yetişkinlerin 10 senede bir tekrar dozlarını yaptırmaları korunmalarını sağlar. ayrıca vücutta oluşan her türlü yaranın zaman kaybetmeden uygun bir şekilde derhal temizlenmesi gerekir.

  Tetanoz sanılanın aksine sadece paslı çivi batması nedeniyle olmaz.

  yanık, kesik, enfeksiyonlu yara, cerrahi yara, göbek kordonu enfeksiyonu, silah yarası, piercing, kıymık, sağlıksız koşullarda yapılan dövmeler, toprakta, gübrede, nemli ve bakteri barınabilen ortamlarda açık yara ile temas hastalık nedenlerindendir.

   
 2. Aşısı olan hastalıktır.

   
 3. Zihnime nasıl işlediyse ufak bir yaralanmada ilk aklıma gelen tetanoz olma riskimdir.kendi kendimi takip ederim temkinli olmakta fayda var dimi ama(gülücük)

   
 4. bir çeşit bakteridir, . insan vucudunun sinirine etki edebilen aşısını mutlaka olman gereken taa antik çağdan bu yana gelen geçmişi köklü ve sağlam bir hastalıktır. türk insanı genelde bir şey olmaz der 24 saat kendiliğinden geçer diye düşünür maalesef. geçmiş olsun

   
 5. Tetanos aşısı Çocukluk döneminde yapıldığı için ergin olana kadar çocukları koruyor.

  Riskli bölgelerde çalışan yaralanmaya açık kişilerin ( açık arazi, şantiye, tarla, bahçe vs. ) 5 yılda bir tetanos aşılarını yenilemeleri öneriliyor.

  Zannedildiği gibi sadece vücuda paslı çivi girmesiyle değil her yolla bu bakteri açık yaralardan içeri girebilir.

  Yaralanma durumunda hemen acil dezenfeksiyonu yapıp gerektiğinde aşı için sağlık kurumuna gidilmeli.

  Mısırın sapıyla ayağından yaralanarak tetanostan ölüm vakası biliyorum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.