1 2 3 4 5 6 7 8

Tac Mahal neden yapılmış

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Ölümsuz bir aşk hikayesi,Şah Cihan aslında Türk soyundan gelen Babür İmparatorluğu'nun en önemli hükümdarlarından biri. Onun döneninde imparatorluk en görkemli dönemini yaşar ve kendisine "dünyanın hükümdarı" anlamına gelen "şah cihan" ismi verilir. Şah Cihan, 1612 yılında Persli bir ailenin kızı olan Ercumend Banu Begüm ile evlenir. 19 yaşında olan Banu Begüm şahın ikinci eşidir. Güzelliği öyle dillere destandır ki, Agralı şairler onun güzelliğine methiyeler yazarlar.

  Şah Cihan o kadar sever ki eşini ona Mümtaz Mahal (sarayın tek sahibi/seçilmişi) ismini verir. Çift, büyük bir aşkla birbirlerine bağlıdır. Şahın askeri seferlerinde bile birbirinden ayrılmazlar. Şahın aslında iki eşi daha vardır ama onların bir formalite evliliği olduğunu yazar kaynaklar. Yine aynı gereklilikten dolayı onlardan da birer çocuğu vardır. Şah, karısına o kadar güvenir ki, devletin mührünü bile kendisine verir. 1631 yılında gelindiğinde hamile olmasına rağmen Burhanpur seferinde şaha eşlik eden Mümtaz Mahal 14. çocuklarının doğumunu yaparken hayatını kaybeder. Henüz 40 yaşında bile değildir.Şah Cihan eşinin ölümüyle yıkılır. Gözlerden uzak bir yıl boyunca yas tutar. Geri döndüğünde ise saçları beyazlamış, sırtı bükülmüş, yüzü ise çizgilerle dolmuştur. Mümtaz Mahal, öldüğünde geçici olarak Burhanpur'da bir bahçeye gömülür. Daha sonra Agra'daki ilk durağına taşınır. Acılar içerisinde yaşayan Şah, sevgisinin göstergesi olarak bu anıt mezarı yaptırarak teselli bulmaya çalışır.olagan üstü bir aşkın cisme bürünmüş hali .

   
 2. vay canına

   
 3. 14 çocuk sahibi olduklarına göre babür imparatorluğunun genetik izlerini bulmak kolay olur gibi geldi.

  genetik bilimi ilerledikçe ve bilgilere ulaşmak kolaylaştıkça neler neler öğreniriz kim bilir.

   
 4. Neden yapılmasın diye cevap verilebilecek bir soru...

   
 5. okuyqamacam detaylarını zencinin

  şah cihanın karısı için yaptırdığı saraydır.

   
 6. Gözün görmez zaten zenci :)) olur

   
 7. Böyle aşklar kalmış mı dedirten eser.

   
 8. Benim için yapılmadıysa, sebebinin de beni ilgilendirmediği soru.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam