1 2 3 4 5 6 7 8

sürme

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kirpik diplerine sürülen siyah boya

   
 2. kadınların olmazsa olmaz makyaj malzemelerindendir.

   
 3. kapı kanadını içerden kapamak ya da dolap kapağını yerinde tutmak gibi işlere yarayan düzenektir.

   
 4. araba ile yapılan iş..

  benim de el arabam var onu sürüyorum. ehliyette istemiyor. onun arabası var güzel mi güzel şoförüde var özel mi özel, bastı mı gaza gider mi gider maalesef ruhu yok diyen mustafa sandal'a selam olsun..

   
 5. kadınların güzelliğe olan tutkusundan ve gözlerin ne kadar etkili bir etken olduğunu bilmesinden bolca kullanmaktan imtina etmediği makyaj ürünü. kullanıldığı zaman insan kendini biraz daha iyi hissedebiliyor. mutlu ediyorsun kendini. başkalarının yapamadığını bir makyaj ürünü yapabiliyor. kadınların zor olduğunu ve anlayamadıklarını söyleyenlere o kadar da zor değil demek istiyorum. sizler zoru seçiyorsunuz bence. bakın bir sürme bile bir kadını mutlu edebilecek yetkiye sahip.

   
  (Bkz: kadınları anlayamamak)
 6. Gözleri daha belirgin hale getiren makyaj malzemesi..

   
 7. Bazı yörelerde doğan çocuğun gözlerine sürülen boya.

  Hammaddesi ne acaba diye düşündürdü.

  Bebeklikte sürme çekilen gözlerin sağlıklı ve sürmeli kalacağına dair bir inanç var.

  Bazı gözler gerçekten sürmeli oluyor. Temelinde bu uygulamanın faydası var mı bilmiyorum ama bu sürme çekme olayı daha günlük bebeklere yapıldığını biliyorum.

   
 8. sürme "ismid" taşı denilen bir taşın öğütülmesi ile elde edilen,arap kültüründe kadın veya erkeklerin sünnet olarak gözlerine sürdüğü toz boyadır."ismid taşı" iran'ın isfahan şehrinde çıkarılan bir taş.arabistan buradan alıyor.toz haline getirip sürme olarak satıyor.ülkemize de hacıya veya ümreye giden kişiler tarafından hediye olarak getiriliyor. aktar veya hacı malzemesi satılan dükkanlarda da var ancak gerçek ismid sürmesi olup olmadığı tartışılır.bana da hacıya giden bir akrabam sürme getirmişti. sürmeyi çekmek için demir bir mil vardı.ve ben bir türlü sürmeyi gözüme çekmeyi becerememiştim. sonra sürme kabı pirinçten süslü bir kap olduğu için vitrin süsü yapmıştım.sürmenin bileşiminde neler olduğunu yazarımız portakal çiçeği merak etmiş ben de kendisi için araştırıp yazayım dedim.en çok bulunan maddeler antimon,kükürt ve çinkoymuş.bu bileşenin kirpik sağlığı,kirpikleri uzatması,göz çapaklarını gidermesi ve gözü kuvvetlendirmesi gibi faydalarının olduğu da söylenenler arasında.bilimsel gerçekliği var mı, var diyorlar ama bilemiyorum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.