1 2 3 4 5 6 7 8

sümela manastırı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. trabzonun maçka ilçesinde bulunan tarihi kilise.

   
 2. büyük hayallerle gittiğim görünce bu muymuş dediğim yer.

   
 3. Sisli bir havada gittiğimden midir dışarıdan görülmesi gereken cephelerini göremediğimden sadece içine bakıp yorumlamak gerekirse tekrar gitme isteği uyandırmayacak bir yer.

   
 4. Bir çok bölümünün kapalı olduğu,gidenlerin meşakkatli bir o kadar da gizemli yoldan sonra ulaştığı,görülmesi gereken,turizm bakanlığının tasarrufu altında tarihi bir mabed.

   
 5. yaza kadar yapılacak teleferik ile çıkışın rahatlayacağı , maçka'daki tarihi manastır

   
 6. spoiler

  Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden ve tanıtım noktalarından biridir.

  Uzun bir süredir restorasyon görmekteydi. 18 Mart 2019 yılında bir kısmı ziyarete açılan manastır 1 yıl kadar sonra tekrardan pandemi sebebiyle ziyarete kapatılmıştı. Şehirler arası yasakların kalkmasının ardından yeniden ziyaretçi kabul etmeye başlamış.

  Rivayete göre Sümela Manastırı, MS. 375-390 yıllarda Aziz Barnabas burayı rüyasında görür ve buraya bir okul açılması gerektiğine karar verir. Rüyasında gördüğü yer ise tam olarak bu bölgedir. Latincede siyah anlamına gelen "melas" kelimesinden ve siyah dağların yeri diye çevrilebilen bir adı olan manastır uzun yıllar boyunca buradaki Hristiyanlar için önemli bir nokta olmuş.

   
  (Bkz: manastır)
 7. En son görmek istediğimde tadilatta olan tarihi yer.

   
 8. yıllardır bitmek bilmeyen restorasyonu olan yer.

  sanırsın sıfırdan manastır yapıyor bizimkiler.

   
 9. Yolu o kadar dolambaçlı ve yeri o kadar sapa ki "aziz rüyasında burayı nasıl görmüş acaba ? "diye insan merak ediyor.

  Çok sessiz, dingin, sisler içinde, her şeyden uzakta bir manastır. Restorasyonu tamamlanırsa film çekimlerinin gözde mekanlarından biri bile olabilir.

   
 10. Gitmek isteyipte gidemediğim yer .

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.