1 2 3 4 5 6 7 8

Stefan Zweig okurları

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Çok ince kitaplarının ansiklopedi gibi öğretici olduğunu bilir.

   
 2. Bilir ki psikolojik tahlilleri hayran bırakır.

   
 3. Mecburiyet kitabında mecburiyet, Korku kitabında korku duygularını hisseder.

   
 4. arada okuduğum yazardır.

  kısa kısa kitap olması ayrıca güzel ne öyle bin sayfalık kitaplar. oku oku bitmiyor böyle iyi iyi. :)

   
 5. Hiç okumadığımı sandığım, seneler önce okuduğum dünün dünyası kitabının da kendisine ait olduğunu bu yıl kendisini okumaya karar verince hatırladığım yazardır.

  Yazarın intihar hikayesi oldukça ilginçtir, yanlış hatırlıyor olabilirim, sanırım eşiyle intihar etmişti.

   
 6. Dünün dünyası kitabı, ölmeden önce anılarını kaleme aldığı bir kitaptır. Olağan tarzı dışındaki kitabıdır.

   
 7. Zweig okurlarına yeni okurlar eklenmeli başlığı.

  " someone else mi o" nun yorumu üzerine merak edip araştırdığım konu .

  28 Kasım 1881 tarihinde Avusturya'da varlıklı Musevi bir ailenin çocuğu olarak doğan Zweig 23 yaşında felsefe doktorasını tamamlamış. Kendisini "tesadüfi Yahudi" olarak tanımlıyor. Savaş karşıtı olması nedeniyle savaş arşiv görevlisi olmayı kabul etmiş.

  Ödüllü eserleri olan yazar, Almanya'daki siyasi gelişmeler sonucunda, evinin basılmasıyla önce İngiltere'ye sonra Amerika'ya ve en sonunda Brezilya'ya gider.

  Nazi yönetimi savaş karşıtı yazarlara da savaş açmıştır ve eserlerini bir bir yakmaya başlamıştır. Bu yazarların başında Zweig de vardır.

  Hitler ve yandaşlarının takındıkları düşmanca tavır yüzünden intihar eden Zweig ve eşinin ardından tam üç sene sonra eşiyle birlikte intihar eden isim, Ruslara karşı ağır bir yenilgi alan Hitler olmuştur.

  Stefan Zweig'in ikinci eşi Lotte Zweig de yazarmış.

  1942 yılında Brezilya'da Rio de Janeiro'da Birlikte zehirli madde içip ( Bir soda şişesine doldurduğu Veronal ) intihar ederek yaşamlarına son vermişler.

  Öğleye doğru eve gelen hizmetçi her ikisini de yatak odalarında kendilerinden geçmiş halde bulmuş. Doktor eve geldiğinde ise çok geçmiş.

  Musevi geleneklerine uygun bir törenle Brezilya'da toprağa verilmişler.

  "Dünün Dünyası" adlı son kitabını da Brezilya'da yazmış.

  Zweig Avrupa'nın bir daha eski haline dönemeyeceğine inanıyormuş.

  İntihar nedeni Avrupa'nın içinde bulunduğu siyasi durum olarak belirtilmiş.

  İntihar mektubunun tam metni internette yayınlandı:

  Özgür iradem ve açık bir bilinçle bu yaşamdan ayrılırken, son bir sorumluluk yerine getirilmeyi bekliyor: Bana ve işimi yapmama huzurlu bir ortam sunan harika ülke Brezilya'ya içten teşekkürlerimi sunmak. Her yeni günle bu ülkeyi daha çok sevmeyi öğrendim, ruhsal anavatanım Avrupa kendi kendini yok ettikten ve ana dilimin dünyası yok olduktan sonra, dünyanın hiçbir yerinde hayatımı bu kadar severek yeniden kuramazdım. Ama altmışıncı yaştan sonra tam anlamıyla yeniden başlamak çok özel bir güç gerektiriyor. Ve benim gücüm yıllar süren vatansız yolculuklardan sonra iyice tükendi. Bu nedenle hayatımı doğru zamanda ve doğru bir şekilde sonlandırmamın iyi olacağına inanıyorum. Ki hayatım boyunca tinsel uğraşım en büyük haz kaynağım ve kişisel özgürlüğüm en yüce değerim oldu. Bütün dostlarımı selamlarım! Hepsine uzun geceden sonra gelen tanın kızıllığını görmek nasip olsun! Ben, her zamanki sabırsızlığımla önden gidiyorum.

  Bazı alıntıları:

  "Artık güneşin doğmasını bekleyecek gücüm kalmadı ama siz yeni doğacak güneşi mutlaka bekleyiniz"

  " Belirsizlik , kesinlikten çok daha kötüdür. Kısa süreli olan büyük bir korku , belirsiz fakat hiç bitmeyen bir korkudan daha az zahmet verir "

  " Korku her şeyin bir karikatür gibi görünebileceği , boyutların feci bir şekilde bozulduğu, çarpık görüntülü bir aynadır. Bir kez yerinden oynatılırsa görüntüler en çılgın ve en imkansız ihtimallere dönüşür"

  ( Wikipedi, onedio, ekşi sözlük, düşünbil ve çeşitli sitelerden yararlandım )

   
 8. kitap okumayı sevdiren kitaplar yazan duygu konusunda psikolog olmasından mütevellit anlatmak istediğini yaşatan Alman yazardır. ilk okumya satranç kitabıyla başladım ve çoğu kitabını okudum. satrançın benim için yeri farklı ama... bir daha okursam aynı duyguları hissetmem ve kitaba karşı duygum değişir diye hiç riske girmiyorum. kısacası okuyun okuturun

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam