1 2 3 4 5 6 7 8

sözlükte dini inançlara hakaretin kurallara uygun olması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Sözlük formatına uygun ama insanlık formatına uygun olmayan durumdur. peygamber efendimizden sıradan bir insan gibi bahsedip, üstüne çirkin üslubuyla hakaret etmek, üstelik kuran ayetlerini de hedef almak hangi vicdana sığar?

   
 2. dinden kast edilenin sadece toplumda hakim olan inanç olduğunu düşündüğüm tespit. birine göre çok yüce ve kutsal olan bir varlık ya da kişi başka birine göre hayal ürünü ya da sıradan olabilir. nasıl ki birileri buda'dan bahsederken sadece buda demeyi çok uygun görüyor (evet farkındayım ben de buda dedim, evet sadece buda diyoruz çünkü budist değiliz) yine inanmayan birinin birileri için kutsal olduğunu düşündüğü kişi ya da varlıklara ismiyle hitap etmesini ben hakaret olarak görmüyorum. kaldı ki konuya sebebiyet veren isimler -örneklemek istemiyorum- hep güzel manalar da taşıyor. ancak birini direkt aşağılayıcı sıfat ya da kavramların hakaret olarak kabul edileceği konusunda herkes hemfikirdir kanımca.

  konuya vakıf olduğum miktarda eyyorlamam bu kadar.

   
  (Bkz: burası karışacak vaziyet alın)
 3. Müslüman mahallesinde salyangoz satanların durumudur. Allah ve resulü ile yüce kitabımız kuran-ı azimüşşana sözde kendini aydın sanan, oysa cehaletin kör dehlizlerinde gezinenlerce hakaret edilmesi makul görünebiliyorsa daha fazla sözü uzatmaya gerek yoktur. Leküm dinüküm veliyedin..

   
 4. Herhangi bir hristiyan buraya yorum yazarsa ona saygı gösterilmesini belirten durumdur. :-)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam