1 2 3 4 5 6 7 8

sonradan görme

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Belli bir dönemde yoksul olup sonradan zenginliğe kavuşan, fakat zenginlere özgü davranış biçimlerinde aşırılığa kaçan kişiler için kullanılan tabirdir.

  yeri ve zamanına göre hareketlerde bulunmamasından dolayı bu özelliğini çok çabuk ortaya koyar.

   
 2. geç farketme, farkına varamama..

  (ters köşe yapıyım dedim azcık güleyim)

   
  (Bkz: ters köşe)
 3. önceki yaşamında gerekli maddi imkanlara sahip olmayan kişilerin, bir anda kendilerini farklı yerlerde görmeleri ve bulunduğu çevreye uyum sağlamaya çalışırken, yaptığı hareketleri, tavırları, alışverişlerini olduğundan fazla abartması ile gülünç duruma düşmesi sonucu söylenen sözdür.

   
 4. önceden göremediysen şimdi de yapma manasındaki ünlem.

  ''madem o zaman göremedin beni anıl sonradan da görme lütfen''

  gibi.

   
 5. Bir şeylere yani bir takım maddi varlıklara ev araba arsa para vb. bunlara sonradan sahip olup bunları kullanarak çevresindekilere karşı nispet yapması hava atmak da diyebiliriz. sonradan görmeler için genelde halk arasında görgüsüz kelimesi de kullanılır.

   
 6. İçinde bulunduğu konum, ortam ve imkanlarının, çok hızlı ve ani gelişmelerle değişen insanların gösterdikleri davranışlar bütünü.

  "Allah kimseyi sonradan görme etmesin" dualarına konu olan tanımlama...

   
 7. sonradan görme durumunun görmemekle alakası olmadığının ispatı bir görgüsüzlük halidir. insanlar sonradan görme olmazlar, baştan görgüsüz doğarlar ya da görgüsüzlük yakın çevreleri tarafından damarlarına zerk edilir. her yerde dikkat çeken en gıcık bireylerdir. sesleri yüksek çıkar. bilmezler ama bilir görünürler. mevlana'nın 'çok insan bilirim üstünde elbise yok. çok elbise bilirim içinde insan yok' tespitinin tezahürü olan kişilerdir. siz onlara sonradan görmeler dersiniz, ben görgüsüzler derim.

   
 8. Bunun görgüsüzlüğüde ayrı oluyır

   
 9. Sonradan görme olmak istiyorum, hiç görmeden ölüp gitmekte var sonucta:)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam