1 2 3 4 5 6 7 8

soğan

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. katmanlardan oluşan kök bitkisi. yemeklerin vaz geçilmezi

   
 2. sulu yemeklere, salatalara, kızartmalara tat katan, kuru fasulye ve pilav ikilisinin yanında yenildiğinde ise apayrı bir lezzeti olan, bazı insanların sevmediğini, yemeklerin içinde olsa bile yemediklerini görünce çok şaşırdığım, çok güzel top şeklinde çiçekleri olan, yeşil yapraklarının da yenildiği, okul yıllarında mikroskopta hücrelerini incelediğimiz, türlü türlü faydalarından bahsedilen, kısacası her şekilde muhteşem bir sebze.

   
 3. bazı bitkilerin özelliklede bazı süs bitkilerinin kök yapısı,bu soğana çiçek soğanı denir.

   
 4. kuru fasulye ile harika giden yaz kış bulabildigimiz yesili ve kurusu her ikiside lezzetli olan tuza basarak yedigimiz mangallarda etimizin yanında pişirdigimiz vesoyarken bizi ağlatan gıda maddesi.

   
 5. bazı yemeklerin yanına ve salatalara çok yakışan kokulu bitki. hem yumru kısmı hemde yeşil kısmının da kullanılması ile hiçbir parçasının çöpe gitmediği, kış aylarında ise fiyat konusunda, özellikle yeşil olanının rekor kırdığı besin maddesi.

   
 6. Bozkır topluluklarının yemek kültürlerinde vazgeçilmez unsurdur.akdeniz topluluklarında iklimsel olarak zenginlikten dolayı pek fazla rastlanılmayan fakat anadolu bozkır coğrafyasının iklimsel kısıtından dolayı hem üretimsel hem tüketimsel olanaklı tarım bitkisidir

   
 7. bir de erkeği olan sebze türü..

  mide dostu, yok yere ağlatan, salataların vazgeçilmezidir.

   
  (Bkz: soğan erkeği)
 8. Şu sıralarda tazesi pazar tezgahlarında yerini almış Olan doğal antibiyotik.

   
 9. çok faydalı olmasına rağmen az tükettiğim bir gıdadır

   
 10. bir dönem rekorlar kıran gıda.

  şimdi ise pazarlarda ve marketlerde fiyatında bayağı düşüş yaşayan ve nedendir bilinmez eskisi gibi bir talebi olmayan. sanırım bizler pahalı olunca psikolojik olarak etkileniyor ve ulaşılmaz olarak gördüklerimize ulaşmaya çalışıyoruz.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.