Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/sigara-icen-ogrenciler/2.sayfa
Yazdırılma Tarihi : 01 Aralık 2023 Cuma 02:26

sigara içen öğrenciler

 

 1. bu yazıyı okumadan önce bakınızdaki tanımları iyi özümsemeniz gerekmektedir.

  etrafımda iyi gitmeyen bir şeyler fark ettiğimde duyarsız kalamam, müdahale ederim, bu konuda başarılı olurum, her şeyi dert etme hastalığı var bende.

  şimdi konumuza dönelim. iyi bir mühendisin gözleriyle bir problem gördüm, hem de yaygın bir problem: ''sigara içen öğrenciler''

  bu probleme normal seviyedeki insanlar bir minyatüre bakar gibi bakar. bu iki boyutlu resimde ortada bir sigara, sigarayı içen öğrenci, etrafa yayılan çok zehirli beyaz duman vardır. bana ne der geçer insanların çoğu. ben böyle göremem, kuvvetli beynim ve kişisel gelişimimin geldiği nokta itibariyle bazı yüksek özelliklere sahibim sıradan insanlardan farklı olarak.

  konu özgürlük madem, herkes haddini bilmeli. kimse kullandığı sigara ile benim havamı kirletme hakkına sahip değildir ve sigara içtiği için vücudunun yaydığı pis pis kokularla yine hava kalitemi düşüremez. burada iyi anlaşılsın diye söylüyorum sigara içen insan benim özgürlüğüme, temiz hava alma özgürlüğüme vahşice saldırmaktadır, hem de dünyanın neresinde olursa olsun, yaşı kaç olursa olsun. ama ben iyiniyetli olduğumdan bu konu özelinde başkasının içtiği sigaradan kendi gördüğüm zararı dikkate almamaktayım.

  sigara içerek başkasına zarar verilemeyeceğini düşünmek gözüne at gözlüğü takmaktan öte beynine de benzer bir ''sanal beyinlik'' takmaktır. sigara içen insanlar dumanlarıyla havayı da kirletirler, etraftaki insanların temiz hava alma hakkına vahşice saldırırlar. ayrıca sigara içen insanların çocuklarında, torunlarında görülebilecek sağlık sorunları da göz ardı edilecek kadar basit bir mevzu değildir.

  insanların hangi konuda ne kadar detaylı bir şekilde fikir yürütebileceğinden korkmaya gerek yoktur ki fikir yürütmek abes olsun, fikrini söyler herkes, doğru olabilir, yanılabilir, yanılan insanı uyarırsan medeni bir şekilde, isterse yanıldığını kabul eder, istemezse ne yaparsa yapsın.

  kimse bana ''dert sahibi olunduğu için sigara ile çözüm bulunuyor.'' cümlesi ile gelmesin. öyle olsaydı benim on katlı binanın çatısından kaldırıma doğru inen 30 metre uzunluğunda 15 cm çapında yağmur iniş borusu (pimaş) boyutunda sigara yapıp içmem gerekirdi. sigaranın dertliler tarafından içilip dertlere çözüm olduğu düşüncesi tamamen safsata olup tahminimce üreticiler ve satıcılar tarafından kâr amacı gütmek için ortaya atılmıştır, gayet başarılı olmuştur ne yazık ki.

  bu konudan bazı insanların rahatsızlık duyacağını biliyordum, çünkü işlerine gelmeyecek bir konu. sigara içen öğrencilerin sayısını, bunların sigaraya harcadığı paraları düşündüğümüzde ortaya muazzam bir hesap çıkar ve bu hesabın bilinirliği üreticiler ve satıcılar için korkutucudur.

  bu konunun bir kuşak çatışmasına çekilmek istenmesi mevzusuna sadece gülmekteyim, cevap vermeye gerek duymuyorum.

  bahsettiğimiz öğrencilerin çoğunun henüz özgür olmadığını bilmiyor olamayız çünkü barınma, yiyecek ulaşım... harcamalarında ebeveynlerine bağımlıdırlar. bağımlı bireyin özgürlüğünden bahsedilebilmesi mümkün değildir, binaenaleyh maddi olarak bireyin özgür olması ona başkalarını rahatsız etme özgürlüğü de vermez.

  tanım: içindeki entrylerden bazıları düşük seviyeli olan ciddi konu, seviyesiz basit entrylerle musallat olunup kendini topluma kanıtlamaya-ispatlamaya çalışanların bayağı entry yazdığı konu.

  daha çok tartışma götürebilecek konu.

  işbu entryde üç dakikadan sonra bile gerekirse, okuyanların rahatsız olduğu bir bölüm olursa ve medeni bir biçimde bildirilirse değişiklik yapılabilir, yazar bu konuda oldukça duyarlıdır, teknolojik olarak da yeteneklidir.

  (Bkz: minyatür)(Bkz: mühendis)(Bkz: Entry düzenleme)(Bkz: at gözlüğü)(Bkz: zehir)(Bkz: problem)(Bkz: adamı hasta etmek)(Bkz: müdahale)(Bkz: pis pis sigara kokan insan)(Bkz: pimaş)(Bkz: her şeyi dert etme hastalığı)(Bkz: seviyesiz)
  23.03.2023 18:56 ali mühendis
 2. benim düşüncem,

  benim mühendis gözlerim,

  benim kirlenen havam,

  benim burnuma gelen koku,

  benim geleceğimin teminatı olan gençler(gençlerle falan işim yok, benim geleceğim sözkonusu, samimiyette son nokta, ahaha)

  benim mükemmelliğim ve üstün kabiliyetlerim(haftaya gel mehdi olarak işe başla)

  benim pimaşım ve dertlerim,

  benim özgür fikirlerim(başkalarının özgürlüğünü kısıtlamak üzerine kurguladığım ve birilerine korku saldığını sandığım)

  bir üstün seviye göstergesi olarak benim parmak bastığım konu

  .

  .

  .

  hazır gıda kullanmıyorum, hazır giyim kullanmıyorum, hiç evsel atık çıkarmıyorum, kullandığım pilleri doğaya zarar vermesin diye yiyerek sindiriyorum, elektrik kullanmıyorum, petrol kullanmıyorum, mağarada ilkel şekilde yaşadığım için dünyayı doğayı tabiatı zerre kirletmiyorum.sigara dumanına da tepki gösterme hakkım olsun yaniiii

  peki neden gidip o gençlerle rahatsızlık duyduğum konu üzerine konuşmak yerine gelip burada bik bik ediyorum?

  çünkü alt bilincimde hadsizliğimin farkındayım ve karşılaşabileceğim tepkiyi, haddimin bildirilme ihtimalinin ne kadar yüksek olduğunu gayet iyi biliyorum.

  ayrıca ebeveynlerin gözetimindeki kişilerin özgürlük hakkı falan yoktur, bunlar parazitten farksızdır, bunlar birey bile değildir.

  tekrar hatırlatmak isterim ki en seviyeli benim, bunu asla unutmayın.

  te alahhım ya.ok sensin.

  başkalarına en çok katlanamayanlar en katlanılmaz insanlardır.

  24.03.2023 01:21 testosteronn
 3. Kuru kuruya nasihat etmek davranışsal anlamda hiçbir olumlu sonuç getirmez, söylenenleri destekleyici davranışlarda bulunulmadığı sürece. Kendi çocukluğumda da nasihat edilmesinden hoşlanmazdım, yanlış yaptıysam kendim, sonucunu görüp bir daha yapmamayı yeğlerdim. Kişinin öğrencilik hayatından beri kendi sorumluluğunu alıp, kendi kararlarını kendi vermeye başlaması gerektiğine inanırım. Örneğin sayısal alana yönelen çoğu öğrenci, kendi istediği için değil, ailesi istediği için sayısalı seçiyor ve kendi kararı olmadığı için bunun sorumluluğunu almayıp, ders çalışmıyor, kendince tavır takınıyor, sonuçta başarısız olunca bunun sonuçlarına kendisi katlanacağını görüyor, ancak hâlâ çalışmamayı tercih ediyor. Gönülsüz ve içten gelen bir istek olmadığı sürece, bir şeyi niçin yapması ya da yapmaması konusunda ikna olmadığı sürece ergenlik çağındaki gençleri sadece sözle yönlendiremezsiniz, 18 yıldır öğretmenlik tecrübem ile kuruyorum bu cümleleri. Söz yerine rol model olmak, öğretmeni ya da ona nasihatta bulunacak konumdaki kişi tarafından olması gerekeni davranış olarak gösterip, hissettirmekle davranış değişikliği oluşturulabilir. Bu noktadan sonrası da çocuğun kendi kararıdır.

  Evet sigara içmek kötü bir davranış ancak keşke tek zararlı alışkanlıkları bu olsa, bilişim ve teknoloji bağımlılığı, dersleri gereksiz ve boş görme, okul hayatını önemsememe (ki ben sınavla öğrenci alan bir okulda görev yapıyorum, bizde bile var) gibi parlak öğrencilerin bile içine düştükleri pek çok sorun var. Okullardaki Rehberlik servisleri çoğunlukla pasif, çalıştığım bütün okullarda böyleydi. Tabii ki aktif ve etkin çalışma gerçekleştiren rehberlik servislerinin olduğu okullar da vardır. Ne zaman ki Kağıt üzerinde değil de gerçek hayatta karşılığı olan işler yapmaya başlarız, lafta değil de uygulamayla desteklenen davranışlar gösteririz işte o zaman belki bir arpa boyu yol alırız hem bu konuda hem de öğrencileri ilgilendiren diğer başka konularda.

  24.03.2023 05:13 emelkoca