1 2 3 4 5 6 7 8

sigara içen öğrenciler

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. acilen gündeme alınması gereken ulusal büyük bir problem.

  çok acı ama öğrencilerden kastım lise, ortaokul ve hatta ilkokul talebeleri.

  bir oran veremeyeceğim fakat gördüklerimin yüzde elliden fazlasının elinde var ve içiyorlardı.

  devletin, milli eğitim camiasının ve en çok da velilerin hızlıca önlem alması gerekiyor.

  bu sigarayı çocuklara kim satıyor, sigara alacak parayı nasıl tamamlıyorlar ve en acısı meydanlar niye bomboş ve kontrolsüz ki bu çocuklar alenen sigara içmeye cesaret edebiliyorlar.

  çocuklar benim değil ama bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyemem.

  geleceğimizin teminatı gençlerimizi bu şekilde görmek beni derinden yaraladı.

  olayın maddi ve sıhhi çok tehlikeli olduğunu fark ettirmek lazım. bu çocuklara yazık, kendileri akıl edemiyorlar tehlikenin boyutunu.

  çocuğum sigara içmiyor diye sevinmeyin çünkü yakın çevresindekilerden mutlaka içen arkadaşı vardır ve muhtemelen özenti başlamıştır içten içe. denemesi an meselesi olabilir.

  sonuç olarak acilen bir şey yapmalı, yapılmalı.

   
 2. dünyaya getirdiğiniz çocuklarınızın ileride tarifsiz acılar çekmesine seyirci kalmayın.

  sadece sigara değil,

  tüm zararlı alışkanlıklardan uzak tutmaya çalışmak ailelerin ve devletin en önemli görevi olmalıdır.

   
 3. Anne baba dan yada çevreden heves edip harçlıklarını sigaraya harcayan tipler..

   
 4. durum sanılandan, görünenden daha ciddi boyutta.

   
 5. Zararlı davranışların (alkol,sigara,madde) bağımlılığa dönüşmeden önlem alınması ve gerekli müdahalenin yapılması ile önüne geçilebilir

  Aileler,okulda rehberlik ve danışmanlık servisleri yatkın olan,ve ya bu tarz sorunu olan çocukları gerekli birimlere yönlendirerek destek verebilirler

  Tüm dünyada olduğu gibi,ülkemizde de madde kullanımı yaşı düşmüş hatta ilk öğretim çıcuklarına kadar inmiş maalesef

  Yeşilayın ve kültekin hocanın birlikte yürüttüğü okullardan başlayan destek programları mevcut.

  Daha çok insana ulaşması için her vatandaş etrafını bilinçlendirmeli ve elinden geleni yapmaya gayret etmelidir

  Gelecek nesiller bizim ve biz bağımlı bir toplum olmaya doğru hızla ilerliyoruz

   
 6. Ülkece öyle bir haldeyiz ki öyle bir zaman yaşıyoruz ki çoluk çocuk bile dertleniyor...

  Ayrıca bir üstteki yoruma katılıyorum. Etraflarına zararı yoksa kim ne istiyorsa yapar.

  Artık herkesin imkanları ölçüsünde her şeye (ilk başta bilgi) kolayca ulaşabildiği şu zamanlarda onların yetişkin olarak değerlendirilmesi taraftarıyım.

   
 7. Kimse kimsenin elinden sigarasını alıp çöpe atmıyor zaten, içmek isteyen bir yolunu bulup her halükarda içiyor. Lisede görev yapan bir öğretmen olarak ben de farkındayım, kız-erkek sigara içen öğrencilerimiz var. Ancak bu konuda yüzlerine karşı telkinde bulunmuşluğum, nasihat etmişliğim bile yoktur ki bu duruma son derece karşı olmama rağmen. Evet öğrenci, arkadaş çevresi, ailedeki sıkıntılar, derslerdeki başarısızlık, o yaştaki benlik algısının düşük olması gibi pek çok sebeplerle bu zararlı alışkanlığı kendine bir çıkar yol olarak görüp,başlamış olabilir. Ancak birkaç yıl önce süt giren boğazdan sigaranın dumanının geçmesi normal midir? O körpecik ciğerler o yaşta neden binbir türlü zehiri barındıran sigara dumanı ile dolsun? sigaranın hangi derde derman olduğu görülmüş ki çare sigara içmek olsun? Müsade edin de yanlışa da yanlış diyebilelim. Kimse ortaokul, ilkokul çocuğunun sigara içmesini normalleştirmemelidir. Öyle bir özgürlük yoktur, buna müsade etmek ve göz yummak, desteklemek olsa olsa istismardır. Eline sigara almak yetişkinlik için yeter şart değildir. İşte bu zihniyetten dolayı küçücük çocuklar,çevresine, ben büyüdüm algısı yaratmak için bu zararlı alışkanlığa başlıyor. Yetişkinlerin görevi (ki bunun için öğretmen olmaya gerek yok) Çocuğun sorunları varsa çok daha sağlıklı yollarla çözüm bulmasına teşvik etmektir.

   
 8. normalleşen durumdur.

  coğu öğrenci içiyor ve okullarda bunu bildiği için çok fazla önemsemiyor.

  bizim zamanımızda olsa ooo içlerinden geçerdi okul müdürleri

   
 9. Kişisel hak ve özgürlüklere taciz hatta tecavüz fikirlerinin ortaya koyulduğu başlık.

  Kişisel hak ve özgürlükler 18inde reşit olunca değil, sütten kesilince değil, doğup dünyaya gelince de değil kişinin ana rahminde kalbi atmaya başladığında başlar

  Hem bu haklar anayasalar vasıtasıyla kişiye veriliyor gibi zannedilir, bu haklar Allah'ın insana bağşettiği haklardır. neyse bunlar farklı tartışma konuları.

  Özgürlük başka kişilere zarar vermeden yapılabilen her şeydir.

  Her insanın özgürlük hakkı vardır.

  Sigara içerek başkasına zarar verilemeyeceğini, konunun tamamen kişisel olduğunu hepiniz gayet iyi biliyorsunuz.bitti işte bu noktadan itibaren bu konu üzerine fikir yürütmek bile abestir.

   
 10. Söyleneni, pusulanın ibresi gibi oraya buraya çekmek, verilmek istenen mesajı inatla algılamak istememek, bir şeyi başkasının özgürlüğünü kısıtlamadı diye normal göstermeye çalışmak, kimileri için doğru olabilir ancak benim için doğru değildir. Bu kadar.

  (Karşıdakinin Fikir yürütüp yürütemeyeceği konusunda da kimse karar verici mercii değildir, hele ki dilinden özgürlük lafı eksik olmayan biri için.)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam