1 2 3 4 5 6 7 8

Şarap

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. meyvenin (genellikle üzüm) fermente edilmesiyle üretilen alkollü bir içecek.

   
 2. yaşlanmış ama hala değişmemiş kişiler için kullanılır

   
 3. genellikle bayanların tercih ettiği içki türüdür.

   
 4. Arapça şerebe fiilinden türemiş,her türlü içeceğe verilen isim.

  Divan şiirimizde sıklıkla;sevgilinin sarhoş edici bir özelliğine atfedilir.

  Örneğin Bâki,sevgilinin dudağını kırmızı şaraba benzetir,çokta güzel benzetir.

   
 5. Tarikat Divan ve saz şâirlerinin çok ve çeşitli manâlarda kullandıkları bir kelime. Tasavvuf terimi olarak, Allah aşkına ulaşmanın bir sembolü durumundadır. Allah aşkının insana verdiği bir çeşit mestîyî, iç huzurunu ve derinliğini ifade eder. Şarabin maddi sarhoşluğu görünüştedir. Ruha ve gönüle bir zenginlik, genişlik ye rahatlık vermez. Bunun yanında şarabın hasıl ettiği, Allah?ın tecellisiyle meydana gelen mest'ılikte hakikatin sırları kendisini beili eder. Şarab hakkında "şarab-ı Sedün", "şarab-ı ilâhi" gibi terimler vardır. Şarab-ı ledün, aşk şarabı manâsına gelir ve mürşidin elinden içilen şarab demektir. Şarâb-ı ilâhı ise Allah sevgisinin insanda yarattığı durumun müsebbibi manasındadır.

   
 6. Ozel hairlanmis Chateau Yquem adli bir turunun 1988 yapiminin yaklasik 500 milyon TL oldugunu ve bufelerde satilan kopek olduren dedigimiz 5 TL'lik turunu dusundugumuzde genis yelpazesi hakkinda bir fikire sahip olabiliriz.

  ayrica balli olani uruguay'in geleneksel ickisidir.

   
 7. kırmızı ve beyaz gibi renk isimlerinin verildiği çeşitleri bulunan, halk arasında it öldüren diye de bilinen, en meşhurlarından biri elazığ da olan ve izmir de çokça tüketilen içecek..

   
 8. mardini akla getiren ve süryanı ön adıyla meşur olan alkollü içecek.

   
 9. heykeltraş çayı

   
 10. Üzüm suyu değil üzüm leşi olan alkol oranının düşük olması nedeniyle bayanların tercih ettiği ve aşkın sembolü olan iğrenç bir alkollü içki türü

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.