1 2 3 4 5 6 7 8

rusya

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. lise tarih derslerinde sıcak denizlere inme politikası kavramıyla bildiğimiz ülke.

   
 2. şu günlerde başı ekonomisi ile dertte olan ülke

   
 3. topraklarında 11 zaman dilimi olan ülke

   
 4. ülkemizin kuzeyindeki Karadeniz'in de kuzeyinde olan, eskiden sosyalist bir ülke olup Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği(SSCB) olarak adlandıran, 1991 yılında dağılıp günümüzdeki haline dönüşen bir ülkedir. 17,075,400 km²'lik yüzölçümü ile Yüzölçümü dünyanın en geniş ülkesidir.144 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık dokuzuncu ülkesidir.

   
 5. türkiyenin doğalgazının %50'sini temin ettiği, geniş topraklara sahip, votkasıyla ünlü ülke.

   
 6. soğuk savaş yıllarında amerika ile anılan ülke.

   
 7. eski adı SSCB.

   
 8. edebiyat, sanat, kültür,spor, bilim, askerlik, devlet teskilatlanması açısından muazzam bir devlettir. SSCB'den sonra Putin Rusyayı yine eski parlak günlerine kavuşturma yolunda başarılı icraatlar yapmıştır. ABD'nin yine korkulu bir rakibidir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini 5 daimi üyesindendir yani Rusyanın onayı alınmadan BM karar alamaz. ABDnin tek kutuplu dünya projesine izin vermemektedir. Müttefikleri Çin, İran, Suriye gibi ülkelerdir. Kısaca dünya siyasetinde çok güçlü bir ülkedir. Şu an ekonomik kriz geçirmelerine aldanmayın zira Rusya krizlerden başarıyla çıkma namına sahiptir. Ekonomik krizle boğuşurken bile uzay çalışmalarından, edebiyattan, sanattan ödün vermezler. Kadınları da ayrı bir güzeldir ve bilinenin aksine çok kültürlüdürler.

   
 9. sosyal hayatında kominizmin etkilerini rahatlıkla halen görebileceğiniz kuzey ülkesi. özellikle şehir yapılanmasında ilk bakışta bunu farkedebiliyorsunuz. mülkün devlete ait olmasının sonucu olarak rantın daha değersiz olduğu ülke.

   
 10. büyük, soğuk, karanlık ve yalnız bir ülke. son zamanlarda segilediği saldırgan devlet politikaları nedeniyle daha da yalnızlaşmaktadır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam