1 2 3 4 5 6 7 8

rap

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 70'li yıllarda amerikan gettolarında özellikle afro amerikanların ve diğer göçmenlerin seslerini duyurmak amacıyla ortaya çıkan müziktir. kelime manası olarak 'eleştiri' demektir. ritimli müziğin (beat) üzerine tempolu ve kafiyeli sözlerle (rhyme-lyrick) eşlik edilerek icra edilir ve icracılarına MC (master of ceromonies veya mic check) denir. günümüz rap müziği gerçek özünü kaybetse de gerçek isyanın sesi olan özellikle 90'lı yıllar ve öncesi oldschool/underground rap eserler tarafımdan tercih edilir.

   
  (Bkz: hip-hop)
 2. Türkçe rap için konuşmak gerekirse; anti-popülist bir müzik anlayışıdır.

  Nasıl edebiyatta realizm romantizm akımına karşı çıkmış ise, Türkçe rap de pop kültürünün karşısına o şekilde çıkmıştır.

  Pop şarkılarında aynı sözler ritim tekrarlanması ile sunulurken. Rap te ritim aynı kalsa bile sözler sürekli değişir ve bir şeyler anlatılmaya, manalı sözler seçilmeye çalışılır. Hatta anlatacakları şeyler o kadar çok olur ki sözleri peş peşe çok hızlı şekilde sıralarlar bu da pop kültürü ile dalga geçmenin başka bir yoludur.

  bir ara rapçiler pop şarkıcılarla düet yapıyorlardı, bu durum rap camiasında o kadar dışlandı ki bazı kişiler mahlası değiştirerek camiaya yeniden girmek zorunda kaldılar. Pit10 adlı şarkıcının bu mahlası bırakıp gerçek ismi(server uraz) ile sektöre tekrar girmesi gibi.

   
 3. hızlı cümlelerle söylenen, eleştiri veya sert konuşma niteliğindeki müzik kültürüdür. yabancı ülkelerde rap müzik genelde hareketli olurken bizde daha yavaştır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.