1 2 3 4 5 6 7 8

prometheus

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ida dağında,kıvılcımı yani bilgiyi çalan ölümlüdür,önceden öğrenen anlamındadır prometheus.

   
 2. holywood yapımı bilim kurgu filmi... ikincisi çıktımı bilmiyorum..güzel film

   
 3. "Aiskhlos" un M.Ö 472-458 yılları arasında yazmış olduğu tahmin edilen "Zincire Vurulmuş Prometheus" (Prometheus Desmostes) adlı tragedyasının ana kahramanıdır. Tragedyaya göre kendisi de titan soyundan gelmesine rağmen Tanrılar Tanrısı Zeus'un titanlar ile savaştığı sırada tarafsız kalmış daha sonra ise Zeus savaşı kazanınca ödüllendirilmiş ve yarı Tanrı yapılmıştır.

  lakin Prometheus İnsanlar ve Olimpos'taki tanrılar arasındaki eşitsizliğe karşı koyarak "kvılcım" çalarak onu bir kavanoz içerisinde insanlara hediye eder. Bu sayede ateşi kontrol etmesini ve kullanmasını öğrenecek olan insanoğlunun dünyaya hakim olacağını düşünür. Ne var ki Zeus, Prometheus'un bu ihanetine çok hiddetlenir ve onu Kafkas dağlarının en yüksek zirvesi olan Elbruz'a zincire vurdurur. Her akşam bir kartal gelerek onun karaciğerini yer. Prometheus yarı tanrı olduğu için ölmez ve her gün bu işkence tekrarlanır, tâki Zeus ölene kadar.

   
 4. Kendileri batı düşüncesinin aşıladığı sapkınlığın en güzel örnekleridir. Zira Prometheus insanlara yardım için tanrıların ateşini çalmış bunun karşısında tanrılar tarafından hergün ölene kadar işkence edilip tekrar tekrar diriltilme cezası almıştır. Buda batı dünyasında ki bilim din ayrımının temellerini atmıştır. Yani insanlara faydalı olmanın yolu tanrıları yok etmekten geçer. Bugüne gele gele tanrı öldürülmüştür batıda. Oysa bizim İdris peygamberin öğretisinde ;İdris peygamber insanlara yazmayı ve dikmeyi öğretti, Allah'ta bununla birlikte mükafat olarak onu göğe yüceltti. Bu sebeple bizde yaratıcı ile bir çatışma yoktur. İlim sahibi odur ve biz ondan geleni, ondan geldiğinin farkında olarak öğrenir ve öğretirsek bir şey oluruz. O da bizi bir ses sahibi kılar.

   
 5. Knight Online isimli oyunda arkadaşımın 13 bin lira harcayarak almış olduğu karakterin ismi.

   
  (Bkz: knıght online)
 6. Yunan mitolojisine göre:

  İda Dağı'ndan bilgi ateşini çalarak yerine anlaşılmasın diye Narteks çiçeğini koyan Titan. ( Narteks çiçeği nedir diye baktım rezene çiçeğiymiş ) Titan, bilgi ateşini insanlara hediye etmişmiş.

  Bunun üzerine öfkelenen Zeus , prometheus'u Kafkas dağlarında bir kayaya zincirletmiş. Her gün bir kartal karaciğerini yiyor, gece olunca ciğer kendini yeniliyormuş. 30 yıl bu işkence devam etmişmiş. Sonunda Herkül Prometheus'u bu esaretten kurtarmış.

   
 7. Bilimkurgu olanı hakkındaki yorumum.

  Film hakkında pek karar veremedim.

  Çok güzel yanları da var.

  Mantıksız ve klişe olan yanları da...

   
 8. güzel filmdir ama charlize theron bu filmde gereksiz olmuştur maalesef.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam