1 2 3 4 5 6 7 8

okuduğuna pişman olmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. son zamanlarda hissettiğim acı durum.

  okumasaydım daha önce işe başlardım.

  hazırlık dahil beş sene boşa gitti.

  akranlarımdan okumayanlar daha huzurlu.

   
 2. bence insanın eğitimden geçtiğine pişman olmaması gerekir.

  başımıza gelebilecekken gelmemiş olan pek çok sıkıntıyı iyi kötü alınmış eğitim sayesinde atlatmışızdır ve bunun pek de farkında değilizdir.

  pişmanlık değil başka bir duygu o.

  en iyisini eğitimciler bilir tabi.

  dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz.

  eğitim şart.

  sihirli cümle.

  paradoksu iki kelime ile anlatır.

   
 3. Hayat çarklarındaki çarpıklığın yarattığı yaşam telaşından, okumanın kıymetinin bilinmemesi, basitleştirilmesi.

  Okumak, hayatta elde edilebilecek en büyük kazanımlardan biri. Yüklenmiş merkeplere dönüşmemek önemli tabii.

  Upuzun sözün kıpkısası: Okuyan adam her ahvalde öndedir nazarımda.

   
 4. tanımlayan düşünürü anımsayamıyorum,şöyle birşey söylemiş:bir akarsuda sal üzerinde gezinirken bu salın dümen kolunu kullanmak öğrenimle ilgilidir.akarsu üzerinde gezerken,kıyı boyunca sahilde gözlemlediğin manzaralardan ve çevrenden ne kadar duygulandığın,etkilendiğin ya da hoşlandığın da eğitimle ilgilidir.

   
 5. Üniversite okumayan bir kişiye de sorsanız der ki "keşke üniversite okusaydım da, diploma sahibi olsaydım". Hayat böyledir, kimse durumundan memnun değildir çevre şartlarını düşündüğünde. Zaten kişi kendini daha az okusaydım daha mutlu olurdum düşüncesine kaptırmışsa, eğitimli olmanın ne demek olduğunu özünde anlamamış demektir ya da eğitime yüklediği anlam, olması gerekenden çok daha faklıdır. Bir öğretmen olarak birinci görevim öğrencilerime eğitimin yemek yemek, nefes almak kadar insan hayatı için elzem bir gereklilik olduğunu aşılamaya çalışmaktır. bu kimya öğrenmek, matematik sorusu çözmek, tarih ezberlemek ile karıştırılmamalıdır, tabi ki onları da öğrenecek. insan ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrenimlerini tamamladığında bünyesine sadece ders bazında birşeyler katmaz, ondan da öte o sıralardan geçmenin sayesinde olaylara farklı bakış açısıyla yaklaşmayı keşfeder, değerlendirme yapma kabiliyeti kazanır, sorumluluk sahibi olmayı öğrenir, dakik olmanın önemini ve zaman yönetimini kavrar, yeri gelir başkan olur, liderlik rolü üstlenir, sorumluluklarını yerine getirmediğinde sonuçlarına katlanılması gerektiğini tecrübe eder ve benzeri daha pek çok yetiyi bir kişi okul hayatı sayesinde edinir. O sebeple bir kişinin hayatında okumanın çok yukarılarda olmalıdır. Bir gün bile bu pişmanlığı yaşamamış bir eğitimci kişi olarak, Öğrencilerime en büyük öğüdüm, mutlaka ilerde mutlu olacaklarını düşündükleri mesleği tercih etmeleridir.

   
 6. insanların beni, burada neden bahsetmek istediğimi anlayabileceğini tahmin etmiyordum zaten.

  konu bugün itibariyle daha dramatik hâle gelmiştir.

   
  (Bkz: bugünleri de mi görecektim söylemi)
 7. Okuduğuna pişman olmak, okumadığına pişman olmaktan iyidir...

   
 8. Pişman değilim, üç üniversite mezunuyum hak ettiğim parayı alıyor muyum tartışılır lakin cahil ölmeyeceğim için teselli bulduğum durum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.