1 2 3 4 5 6 7 8

Nurettin Topçu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. fikir adamı 1909 istanbul-1975 istanbul..

  "ilk yunan filozofları fizikçi idiler. sonra azar azar ahlaka yöneldiler. maddenin bilgisinden işe başlayarak ruhun bilgisine tırmanış sokrat'ta meyvesini verdi. eflatun bu meyveyi kemale erdirdi.

  bizde düşüncenin yol alışı böyle olmadı islam'ın ruh sahasında başlattığı iç gözlem çalışması sonraki devirlerin nefsani dogmatik zihniyeti ile felce uğrayarak, cansız madde üzerindeki dıştan tanıma metodundan tamamen farksız, keyfi kontrolsüz bir tasvircilik metoduna yerini bıraktı." Maarif Dünyası

   
 2. "Öğretmenlik, sabır mesleğidir, şikâyet ve tahammülsüzlüğün başladığı yerde öğretmenlik biter" diyen N. Topçuya göre, muallimlik sanatı, milletin çocuklarına feda olmasını bilmektir. Bu fedakârlık harpte kanını akıtmaktan daha değerlidir. Topçu da Akif gibi vaiz, hoca ve mevlithanları eleştirir ve onların Allah kelâmını ruhlarına kuvvet kaynağı değil, seslerine sermaye yaptıklarını ileri sürer. Elbette ki Anadolu'nun dört bir köşesinde ağır şartlarda bu ülkenin okullarında ve camilerinde dürüst ve onurlu bir şekilde görev yapan ve insanımızı daha ileri taşımak için çırpınan on binlerce idealist öğretmen ve cami görevlilerimizi bu eleştirilerin dışında tutmak gerekir.

  Her eğitimcinin mutlaka tanışması gereken merhum insanı saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

  Mekânı cennet olsun.

   
 3. türk yazar akademisyen ve fikir adamı olan kişi.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.