1 2 3 4 5 6 7 8

neon ışık

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Helyum, argon, ksenon, kripton ve radon ile birlikte periyodik cetvelin 8 A grubu, soygazların üyesi olan neon, ışık üretmek için kullanılan ilk gazdır. Bu nedenle günümüzde gazla doldurulmuş tüm tüplere neon ışık adı veriliyor.

  Bir neon ışık tüpüne elektrik akımı uygulandığında, enerji alınımı ile gaza ait elektronlar yörüngelerinin dışına taşınır. Serbest elektronlar birbiriyle çarpışır ve atomlara geri gönderilir ve bu sırada enerji salınımı ile ışık yayınımı gerçekleşir.

  Neon ışıkları çoğunlukla neon tabelalar olarak kullanılır. Bir neon tabela tek bir gaz, karışık gaz ve elementler, renkli cam tüp ve flüoresan tüp kombinasyonuna sahip olabilir. Neon ışıklarında kullanılan her gazın kendi rengi vardır. Neon kırmızı, helyum turuncu, argon eflatun, kripton gri veya yeşil, cıva buharı açık mavi, ksenon gri veya mavi görünür. Gazları birbiri ile karıştırmak farklı tonlar elde etmeyi sağlar. Tabelanın her harfi ayrı ayrı yapılır ve tabelanın geri kalanından bağımsız tutulur. Bu da tek bir tabelada birçok farklı rengin yer almasını sağlar. Böylece reklam tabela ve panoları, otel ya da eğlence mekanlarının isimleri dikkat çekici, parlak ve oldukça güzel neon ışıkları ile aydınlatılır.

   
 2. Neon ışık denilince direkt Ankara Ulus pavyonları:)

   
 3. Doğrudan Tarlabaşı ve eski Türk Filmlerini akla getiren başlık.

  Şimdiyse neon modası gençlerin giyim kuşamında.

  kısmen fena durmuyor.

  abartmadıkça.

  Yoksa neon tayt ya da sweat ile elvan elvan yanma riski var.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.