1 2 3 4 5 6 7 8

muhabbet kuşu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ana vatanı avustralya olan son derece sevimli papağan türlerinden bir kuş.oldukça cana yakın bir hayvandır.konuşma yetenekleri vardır.yerli,çekoslavak ve ingiliz gibi ırkları vardır.ülkemizde de bir çok hobici tarafından üretilmektedir.

  not:evimde 1 çift ile hobiciyim.inşallah yakın zamanda daha fazla çiftle hobi üretimi yapmayı düşünüyorum.

   
 2. iyi bakılırsa ortalama yaşam ömürleri 10-12 yıldır

   
 3. Kimileri için tutku olan, minnak, şirin mi şirin fakat beslenmemesi gerektiğini savunduğum dünya tatlısı hayvanlardan bir tanesidir. Yazıktır günahtır etmeyin eylemeyin almayın ticaretini yapmayın, az seveyim bırakırım, demeyin gözünüzü seveyim. Yardıma muhtaç olması dışında hiç bir hayvanın sırf çok tatlı diye tutsak etmeyin.

   
 4. çeşitli renklerde olan ve doğru mamalar ile beslenmesi ve günde 50 kez aynı kelimelerin usanmadan tepesinde tekrar edilmesi halinde konuşma yeteneği bile kazandırılabilen geleneksel türk ev hayvanıdır.

   
 5. hareketleriyle hissettiğim herşeyi hissettiğini düşündüren, omzumdan,saçımdan,ensemden bir an olsun ayrılmayıp sürekli sesimi taklit ederek konuşan, yeryüzündeki en sevdiğim canlılar sırasında ikinci sırada olan ve şu an bilgisayarın tepesinde ekranı didikleyen minik dostum. çok seviyorum.bugün bir hareketini keşfettim, susadığını ifade etmeye çalışıyormuş, suluğunu gagasına yaklaştırdığımda suyunu içip omzuma konup gagasındaki suyu yanağıma bulaştırıyor. umarım teşekkür ediyordur.gülücük.

   
 6. Bütün çocuklugum boyunca evimizde olan evcil hayvan türü.

  Aklımda temizlemek zorunda olduğum kafesler yem ve su kapları ; bir de zeki müren ölünce adını annemin ısrarıyla paşa koydugumuz yeşil muhabbet kuşu kalmış.

   
 7. evde yalnızsanız ve konuşmayı öğrettiyseniz güzel bir zamanlama ile söylediği bir kelime denk geldiyse bulunduğunuz hal üzerine, gülümseten varlığı için teşekkür etmenize sebep olan el kadar candır.

   
 8. minik kalpleri ile kocaman yer kaplayan kuş türü.

  rengarenk tüyleri, minicik sevimli halleriyle insanların gönlünü fethetmesini biliyorlar. bir zamanlar beslediğim, tabağımda olan pirinç pilavının içerisinde bile rahatça gezen, buna rağmen tiksinmeden o yemeği yediğim günleri hatırlıyorum. başımdan, omzumdan inmeyen, arada bir kaçamak yapıp, dışarıya uçan, daha sonra bir dalın üzerinde bulup, geri getirdiğimiz kuştu. tek sorun ortalığı çok fazla kirletmeleri, her yere pisliyorlar, onun dışında dünya tatlısı, bir yutumluk canlılar.

  hele bir de banyo seanslarımız vardı, ılık suyun içerisinde elimde yıkıyordum. tüyler yapışınca pek şirin olmuyorlardı ama temizlik şart. yoksa sürekli kaşınıyorlardı, ondan sonra bit ilacı falan uğraş dur.

   
 9. eğitildiği taktirde çok fazla olmasada bazı kelimeleri konuşabilen insana yakın olan evcil kuş türü.

   
 10. Sahilden topladığım mürekkep balığı kurusunu çok güzel yiyen kuş türü.

  Çok yalnız geldikleri için beslemeyi hiç düşünmedim.

  Bir sese muhtaç, kendi görüntüsüyle avunan canlılar yazık.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam