1 2 3 4 5 6 7 8

merkez bankası

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bu aralar faiz düşürmüyor deyip eleştirilen bundan dolayı faizlerin 1 puan yükseldiği doların rekorlar tazelediği borsanın çöküşüne neden olan bağımlı değişkenlerden özerk kuruluş...

   
 2. bu gün enflasyon verisinin yıllık bazda 7,24 ten 7,55 e yükselmiş olma durumu merkez bankasının bir süre elini bağlayan bir faiz indirememe sebebi olarak kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.

   
 3. merkez bankası ülkede para polittikalarını belirleyen bağımsız kurumdur. bu bağımsızlık sorumsuzluk anlamında değildir. idare karşı yaptığı işlerden sorumludur. para basma yetkisiyle ilgisi yoktur.

   
 4. Cumhurbaşkanı'nın bugünkü açıklamalarına göre birilerinin köşeye sıkıştırdığı kurummuş, allah allah biz bu ülkede yaşamıyoruz o halde, başka sıkıştıran da mı varmış, diye düşündüren konu.

   
 5. doların bu hızlı yükselişi karşısında sessiz kalması beklenmeyen kurum. ancak görünen köy kılavuz istemez misali kendini belli eden krizin ise hükümetçe baş sorumlusu olacaktır.

   
 6. Banknot ihraç etmek,

  - Devletin veznedarlık görevini yapmak,

  - Mali ve iktisadi konularda devletin danışmanlığını yapmak,

  - Ticari bankaların para rezervlerini (mevduat sahiplerine güvence sağlamak ve mali kesimde panikleri önlemek amacı ile merkez bankasının ticari bankalara tutmalarını zorunlu belli oranlardaki mevduat).muhafaza etmek,

  gibi görevleri olan kurum.

   
 7. doların önlenemez yükselişine dünkü faiz hamlesi para etmeyince 13 martta uygulayacağı rezerv opsiyonu katsayı değiştirme ile cevap verecek olan ülkemiz bağımsız kuruluşu.

   
 8. çalışanlarına iyi maaş, güzel yemek (sadece idare merkezi ve banknot matbaasında)imkanları sunan kurum

   
 9. bir çoğunun "Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası" diye bildiği gerçekte "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası" olan, tamamı devlete ait olmayan, memleketimizin anasını ağlatan ve bundan da zevk alan bir sömürgendir.

   
 10. bugün saat 14 gibi açıklama yapması beklenen kurum.

  herkes enflasyonla mücadele için merkez bankasının faiz arttırımına gideceğini düşünüyor. eğer beklenen arttırım gelirse doların 7,40'lara kadar düşmesi beklentiler içerisinde.

   
  (Bkz: dolar)(Bkz: faiz)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam