1 2 3 4 5 6 7 8

faiz

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İşletmek için bir yere ödünç verilen paraya karşılık alınan kar. parayla para satma

   
 2. islami sermayede karşılığı "kâr payı" olarak adlandırılan iktisadi terim.

   
 3. şu anda yükseklik-düşüklük konusunda tartışma yapılan ama bu tartışmadan dolayı dolara ve borsaya daha çok zarar verilen kavramdır.

   
 4. tüm müslümanların haram olduğunu bildiği,fakat bulaşmaktan da hiç geri durmadığı kavram

   
 5. bankaların ekmek kapısı.

   
 6. merkez bankasının elindeki silah.

   
 7. 2 yıllık faizlerin yüzde 8,40 larda olmasından dolayı İstanbul borsasının depreme uğradığı, doların ok gibi fırladığı, özel sektör döviz borcunun birkaç kat arttığı rutin bir günden geçtiğimizi söyleten konu..

   
 8. kuran'I kerim'de hakkında

  Faiz (riba) yiyenler, ancak kendisini şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka bir tarzda kalkmazlar. Bu, onların: 'Alım-satım da ancak faiz gibidir' demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi ise haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faize) bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah'a aittir. Kim de (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada onlar sürekli kalacaklardır.

  diye bahsi geçen ve inanırlar için yoruma yer bırakmayan kavramdır.

   
 9. bugün türkiye 2 yıllık faizlerinin 8,70 ler civarında dolaştığı, risk algısının seçimlerden mi yoksa Ortadoğu gerginliğinden mi olduğu tam belli olmayan, 8 in altına düşmedikçe borsanın ivme kazanamayacağı durum.

   
 10. dini açıdan tekrar yorumlanması gereken konu. faizin haram olmadığını iddia etmiyorum. fakat dikkatimi çeken bir şey var ki; kur'an ve hadisler sürekli faiz yiyeni kınamaktadır, zaten faizle borç alan kişi, faizsiz borç bulsa niye gidip faizli borç alsın. fakat günümüz ekonomisinin olmazsa olmaz sektörü bankacılık sektörüdür, kimse kredi çekmese bunca ev nasıl alınacaktı, bunaca otomobil nasıl alınacaktı, bunlar alınmasa ekonomi nasıl canlanacaktı. elimde kesin bir veri yok, fakat günümüzdeki faizle ilgili yeni bir değerlendirme yapılmalı, dini yönden.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.